مشاوره با متخصص
تماس تلفنی با ما تماس تلفنی با ما
ویزیت در منزل نوبت درمان آنلاین
ویزیت در منزل ویزیت در منزل

سرطان حنجره

 

مقدمه

سرطان حنجره (به انگلیسی: کارسینومای حنجره carcinoma) با توجه به نقش های مختلف حنجره (گفتار، حفاظت تنفسی، بلع) همیشه فرآیندی پیچیده و بحث برانگیز بوده است. دانش گسترده ای از الگوهای تکثیر تومورها و روش های درمانی گوناگون برای بررسی و درمان سرطان حنجره ضروری می باشد. در این بخش سعی بر این است که سرطان حنجره و انواع آن معرفی گردد و روش هایی که معمولا برای ارزیابی و درمان سرطان به کار می روند ارائه شوند.

سرطان حنجره

سرطان حنجره

ابتدا تعریفی مختصر از سرطان ارائه می گردد. سرطان اصطلاحی ست که به مجموعه بیماری ‌هایی اطلاق می‌ شود که از تکثیر مهارنشده سلول‌ ها پدید می‌آیند. سلول‌های سرطانی از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند و به میزان بسیار زیادی تکثیر می شوند.

سرطان حنجره (کارسینومای حنجره) یکی از انواع سرطان های سروگردن می باشد و هر سال بیش از ۱۲۰۰۰ مورد جدید سرطان حنجره در آمریکا تشخیص داده می شود که اکثریت آن ها در مردان دیده می شود. سرطان حنجره حدود ۱.۳ درصد از کل تومورهای جدید تشخیص داده شده در بدن و حدود ۲۰ درصد از کل سرطان های سر و گردن را تشکیل داده است.

افزایش سرطان حنجره با افزایش مصرف الکل و سیگار، رابطه مستقیم دارد. همچنین قرار گرفتن در معرض اشعه رادیویی و مواد آلوده کننده محیط همچون نیکل، گاز موستارد (خردل)، محصولات چوبی و کودهای شیمیایی می تواند یک عامل سبب شناسی برای سرطان حنجره باشند.

بازگشت اسید معده (رفلاکس) و پاپیلوما هم می توانند با تومور مرتبط باشند. پاپیلوما توموری است که در نتیجه عملکرد یک نوع ویروس ایجاد می شود و هم در کودکان و هم در بزرگسالان مشاهده می شود. برای آن که پیش آگهی (پیش‌بینی آینده یک بیماری) مطلوبی در انتظار بیمار باشد، قطع مصرف الکل و سیگار یا کاهش مصرف آن ها ضروری می باشد. این بیماری معمولا یک بیماری متعلق به سنین بالا است.

سرطان حنجره می تواند قابل پیشگیری باشد. با تشخیص زودهنگام زخم های کوچک تر، فرصتی برای نجات و پیشگیری سریع از پیشرفت سرطان به وجود می آید. پس ارزیابی مداوم زخم حنجره ای یک امر ضروری است.

سرطان حنجره

قسمت سفید رنگ روی چین های صوتی در سمت راست تصویر (فلش زرد رنگ)، توده سرطانیست.

علایم سرطان حنجره

علایم سرطان حنجره به طور مفصل در مقاله ی ” علایم سرطان حنجره” توضیح داده شده است. به طور مختصر چنانچه هر یک از علائم زیر را بیش از دو هفته مشاهده کردید جهت بررسی به پزشک مراجعه فرمایید:

 • احساس تغییر در صدا
 • مشکلات بلع
 • احساس ورم و گرفتگی در گلو
 • وجود سرفه های طولانی
 • وجود گوش درد و گلودرد مزمن
 • ناتوانی در تنفس
 • کاهش وزن قابل توجه
 • سایر علایم: عبارتند از تب، خستگی و بی حالی، تغییرات پوستی (قرمز شدن پوست، تیره شدن پوست، خارش)، درد در ناحیه سینه، نفس بدبو، تغییر اندازه غده های لنفاوی و بزرگ تر شدن آن ها، و تولید خلط به طور دایم.

آشنایی با برخی روش های ارزیابی و درمان

در ارزیابی اولیه، متخصص وجود صدای غیر طبیعی را در فرد حس می کند و اگر عوامل خطرزای دیگری وجود داشت، ارزیابی های بیشتری را انجام می دهد. برای ارزیابی بیشتر، میتوان از لارینگوسکوپی انعطاف پذیر استفاده کرد. همچنین برای بررسی دقیق حنجره از استروبوسکوپی استفاده می شود.

در این نوع ارزیابی، یک تیوب نورانی که از داخل بینی به سمت گلو هدایت می شود. بیمار در حین این عمل هوشیار است. یک داروی بی حس کننده به داخل بینی فرد اسپری میشود. این روش کمتر از یک دقیقه زمان میبرد. همچنین این اطلاعات می تواند برای زمان درمان ذخیره شود.

در ارزیابی های بعدی ممکن است فرد را در اتاق عمل بیهوش کنند و با استفاده از آندوسکوپ (وسیله‌ای است که سر آن حاوی لنزی است که ناحیه مورد بررسی را به وضوح روی نمایشگر نشان می‌دهد.) حنجره، مری و نای را بررسی کنند.

مطمئن ترین راه تشخیص سرطان، بافت برداری (بیوپسی) است. قطعه کوچکی از بافت منطقه ای که غیر طبیعی به نظر می رسد، بریده می شود و این نمونه در آزمایشگاه در زیر میکروسکوپ قرار گرفته و علائم سرطان در آن ارزیابی می شود. همچنین از روش های تصویر برداری مانند MRI نیز می توان برای ارزیابی و تشخیص استفاده نمود.

برای درمان این بیماری از مداخله های شیمی درمانی، پرتودرمانی، عمل جراحی و یا ترکیبی از این سه روش استفاده می شود. عمل جراحی نیز می تواند از برداشتن حنجره واقع در بالای دریچه نای، برداشتن نیمی از حنجره، برداشتن حنجره به صورت نیمه کامل تا برداشتن حنجره به صورت کامل را دربرگیرد.

برداشتن حنجره یا لارنجکتومی چیست؟

پرتو درمانی با استفاده از اشعه ایکس برای کشتن سلولهای سرطانی و کوچک کردن تومور انجام می شود . تابش پرتو ها از دو روش پرتو درمانی خارجی و داخلی صورت می گیرد. در روش پرتو درمانی خارجی دستگاه در خارج بدن قرار دارد و پرتو ساطع می کند و در روش پرتو درمانی داخلی مواد پرتوزا (رادیوایزوتوپ ) توسط لوله های پلاستیکی نازک درمحل سلولهای سرطانی قرار می گیرند.

شیمی درمانی یکی از روش‌های درمان سرطان یا کاهش شدت آن با استفاده از برخی داروهای خاص است. کار اصلی این داروهای خاص از بین بردن سلول‌های بیمار بدون صدمه به قسمت های اطراف است. البته شیمی درمانی اثراتی هم بر روی برخی سلول‌ها و بافت‌های بدن می گذارد؛ مانند ریزش موهای بدن، خشک شدن پوست و لاغری. در صورت لزوم متخصصان از ترکیب شیمی درمانی و پرتو درمانی استفاده می کنند.

سرطان حنجره

در سمت چپ تصویر (فلش سفید رنگ) ، توده سرطانی دیده می شود.

انواع سرطان حنجره

حنجره یا جعبه صدا اندام تولیدکننده صوت در بدن است. تارهای صوتی نیز در این ناحیه قرار دارند. حنجره براساس محل قرار گیری تارهای صوتی به سه بخش کلی تقسیم می گردد: قسمت بالای تارهای صوتی، قسمتی که تارهای صوتی در آن جا قرار دارند و قسمت پایین تارهای صوتی که به نای (مسیر تنفسی) متصل است.
درمانگران معمولا از سیستم مرحله ای برای بیان مراحل سرطان و گزارش نتایج نهایی استفاده می کنند.

سرطان حنجره

 • در ابتدا T1 بیانگر این است که تومور محدود به ناحیه بالای تارهای صوتی است و تارهای صوتی حرکت نرمال و طبیعی دارند.
 • سپس T2 نشان دهنده این است که تومور در قسمت بالای تارهای صوتی و در حد تارهای صوتی قرار دارد و تارهای صوتی حرکت نرمال دارند.
 • T3 یعنی تومور محدود به حنجره است و شاهد درگیری تارهای صوتی هستیم.
 • T4 بیانگر این است که تومور به غضروف تیروئید و سایر بافت های نزدیک گسترش یافته است. در این نوع تقسیم بندی کمتر روی اندازه تومور تاکید شده و بیشتر روی گستره ی آن تاکید شده است.

متد های درمانی در هر مرحله سرطان

در T1 «جراحی» و «پرتودرمانی» قرار دارد. پرتودرمانی به نسبت جراحی کمتر به مشکلات بلع و گفتار منجر می شود.

در T2 و T3 «جراحی + پرتودرمانی» قرار دارد. پرتودرمانی نسبت به جراحی اولویت دارد.

در T4 «جراحی + پرتودرمانی» یا « پرتودرمانی + شیمی درمانی» قرار دارد. در این مرحله مورد دوم یعنی شیمی درمانی نتایج بهتری داشته است.

تومورهای حنجره

تومورها را براساس محل قرارگیری به سه گروه تقسیم بندی می کنیم: تومورهای فوق چاکنای، تومورهای چاکنای، تومورهای زیر چاکنای. چاکنای درواقع همان سطح تارهای صوتی می باشد.

سرطان حنجره

تومورهای فوق چاکنای

به تومورهایی که در قسمت بالایی تارهای صوتی قرار گرفته اند، تومورهای فوق چاکنای گویند. این نوع تومور می تواند در درون غضروف ها یا درون بافت های عمیق تر منتشر شود. بیمارانی با سرطان حنجره فوق چاکنایی می توانند با علایمی مانند مزه تلخ در گلو، تغییر صدا مثل خشن شدن صدا، اختلال بلع و بلع دردناک، درد گوش، بوی بد دهان، کاهش وزن یا بزرگ شدن و تورم گردن مواجه شوند.

همچنین صدای این افراد نامفهوم می شود. در این افراد معمولا تومورها به غدد لنفاوی (اندام بیضی شکل از دستگاه ایمنی بدن و حامل مایع لنف) متاستاز پیدا می کنند. (به گسترش و مهاجرت سلول‌های سرطانی از یک بافت به بافت‌های دیگر، متاستاز گفته می‌شود.)

تومورهای چاکنای

به تومورهایی که قسمت تارهای صوتی را درگیر کرده اند، تومورهای چاکنای گفته می شود. معمولا این تومورها در سطح تارهای صوتی گسترده می شوند و کمتر به صورت عمقی گسترده می شوند. تقریبا همه ی بیماران با تومور چاکنای تاریخچه ای از مصرف سیگار دارند.

رایج ترین علامت تومور چاکنای، گرفتگی صدا است. در مواردی که تومور پیشرفت کرده است علایم تلخی گلو، اختلال بلع و بلع دردناک، خلط خونی، انسداد راه هوایی، گوش درد و سرفه ی خشک نیز همراه گرفتگی صدا مشاهده می شود. غیاب ارتعاش تارهای صوتی نشانگر احتمال افزایش وجود سرطان است.

روش های مختلفی برای درمان این نوع تومور وجود دارد. یکی از این روش ها، کوردکتومی cordectomy است. کوردکتومی یعنی برداشتن کامل تارهای صوتی و عضله صوتی. زمانی استفاده می شود که تحرک تارهای صوتی مشکل دارد و تیروئید ورم کرده یا جایی که تومور به سمت بالا یا پایین منتشر شده است.

همچنین در مواردی که تومورهای پیشرفته وجود دارند و به حرکت تارهای صوتی صدمه می زنند، جراحی کامل حنجره صورت می گیرد.

تومورهای زیر چاکنای

به تومورهایی که در قسمت پایینی تارهای صوتی قرار دارند، تومورهای زیر چاکنای گفته می شود. بیشتر این تومورها از گسترده شدن تومورهای چاکنای به وجود می آیند. تومور اولیه زیرچاکنایی نادر است.

از علایم آن می توان به انسداد راه هوایی و گرفتگی صدا اشاره کرد. جراحی تومورهای زیرچاکنای همیشه نیاز به برداشتن کامل حنجره دارند. البته گاهی بعضی تومورها که از چاکنای به سمت زیرچاکنای گسترده شده اند با جراحی نصف حنجره برطرف می شوند.

به طور کلی امروزه در حیطه سرطان حنجره درمان های گسترده ای صورت می گیرد. گفتاردرمانگران به عنوان عضوی از تیم درمانی در بهبود کیفیت زندگی بیماران نقش مهمی دارند.

در مقاله ی “گفتاردرمانی در سرطان حنجره” به درمان این اختلال به تفصیل پرداخته شده است ( گفتار درمانی چیست؟ ). با وجود بررسی های انجام شده در این زمینه، سرطان حنجره همچنان به عنوان یک چالش بالینی پیچیده مطرح می شود.

شما می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها ارسال نمایید و یا از بخش “مشاوره تخصصی رایگان” به ارتباط مستقیم با متخصصین تیم توان درمان بپردازید.

 • معرفی سرطان حنجره
 • انواع سرطان حنجره
 • روش های ارزیابی سرطان حنجره
 • روش های درمانی سرطان حنجره
شما می توانید نظرات خود را در رابطه با این مطلب در این قسمت درج نمایید.

توجه! در این بخش سوالات تخصصی شما توسط متخصصین پاسخ داده نخواهد شد. برای دریافت مشاوره تخصصی می توانید وارد سامانه مشاوره توانءء درمانءءء شوید.

132 دیدگاه

  • سلام میشه جواب بدین ایا صدای بیماران مبتلا به سرطان حنجره بعد از درمان برای همیشه تغییر خواهد کرد و گرفته میشود؟البته منظورم بغیر از عمل برداشتن کل حنجرس و همچنین راهی وجود داره که از عود کردن این سرطان بعد درمان برای همیشه جلوگیری کرد؟
   • باسلام. شما می توانید برای کسی اطلاعات دقیق تر به مقاله گفتاردرمانی در سرطان حنجره مراجعه فرمایید. مسلما صدا تغییر خواهد کرد ولی با مراجعه زودهنگام به گفتاردرمانی می توان تا حدی این تغییرات را کنترل نمود. جلوگیری از عود مجدد تا حد زیادی به شرایط بیمار و نظر پزشک بستگی دارد. در این مورد حتما با پزشک مربوطه در ارتباط باشید.
  • سلام من مادرم دو سال پیش گفت در سینه‌ام احساس توده میکنم رفتیم دکتر گفتن مشکلی نیست ... الان یه مدتیه در قسمت راست گردنشون یک توده احساس میکنن ... فقط توده هست ولی سرفه و خلط خونی و علائم دیگه نیست ... میشه یه جای خوب تو تهران معرفی کنین که کارشون سرطان گلو هست که اگر قرار به نمونه‌برداری هست اونجا انجام بدیم... توروخدا سریعتر جواب بدین... ممنونم
   • باسلام. نمونه برداری که در بیمارستان ها انجام می گیرد قابل اطمینان است و جای نگرانی نیست. حتما تحت نظر پزشک متخصص باشند و اگر دستور نمونه برداری صادر شد، این کار را انجام دهند. با آرزوی سلامتی
  • من اب دهنم قورت میدم صدا قرچ وقروچ میاد درد نداره غذا خوردن هم راحته دقیقا همونجا که حنجره هست این صدا میده
  • سلام من 18سالمه از سه روز پیش از گوش هام تا گلوم درد شروع شده و الان در گلوم احساس درد میکنم و در مریم احساس سوزش میکنم و تنگی نفس دارم ولی مشکلی در بلع غذا ندارمیعنی من الان سرطان دارم؟ 
   • سلام. نگران نباشید. صرفا وجود این علایم نشان دهنده سرطان نیست. مشکل شما باید بیشتر توسط متخصصین بررسی شود. می توانید از سامانه مشاوره رایگان سایت استفاده فرمایید. با آرزوی سلامتی
  • باسلام  من نامزدم 22 سالشه و حدود 4 سال هست که سیگار میکشه یه ماه هست که قفسه سینش و گلوش درد میکرد الان چند وقته سرفه های خونی داره و به شدت وزن کم کرده چن در صد امکان داره که سرطان حنجره گرفته باشه اگه گرفته باشع قابل درمان هست ؟مرسی خیلی ناراحتم من لطف میکنید اگه راهنماییم کنید ممنونم .
   • باسلام. با علایمی که فرمودید نمی توان دقیق تشخیص گذاری کرد. تشخیص سرطان صرفا توسط نمونه برداری از ناحیه مربوطه صورت می گیرد. برای پیگیری مشاوره به سامانه مشاوره رایگان سایت مراجعه فرمایید. با آرزوی سلامتی و بهبودی
  •  با سلام من اقایی ۳۵ ساله هستم، حدود ۵ ماه پیش به دلیل سرماخوردگی وسرفه در خلط حلقم خون مشاهده کردم و تا به حال ۴ بار دچار خونریزی مشابه در اخلاط حلق شدم که آخرین بار که به دکتر مراجعه کردم تشخیص دادن توده ای در پایین حلق به قطر حدودا ۱ سانت هست که باید برداشته بشه. اولین باری که خونریزی اتفاق افتاد دچار سرماخوردگیشده بودم و زیاد سرفه میکردم و تشخیص پزشک پارگی مویرگی بود. حالا میخواستم بدونم چقدر احتمال داره توده سرطانی یا بدخیم باشه و آیا روش برداشتن یکباره توده توصیه میشه یا نه
   • با سلام. تشخیص سرطان از روی علایم صورت نمی گیرد. برای تشخیص سرطان و نوع توده، باید از توده نمونه برداری صورت گیرد تا ماهیت آن تعیین گردد. با توجه به اینکه دو تشخیص تا حالا دریافت کرده اید، دوباره به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید تا با معاینه دقیق تشخیص قطعی صورت بگیرد. و همچنین پزشک تشخیص می دهد که با توجه به شرایط شما چه نوع عمل جراحی و چه نوع درمانی مناسب است. نگران نباشید و حتما تحت نظر پزشک باشید. با آرزوی سلامتی برای شما
  • سلام پدر من ۴ سال پیش به دلیل سرطان حنجره رادیو تراپی و شیمی درمانی شدن بعد این مدت دوباره مشگلشون پیشرفت کرده و دکتر کل حنجره شونو برداشتن  سوال من اینه که چرا بعد دو هفته جراحی دوباره براشون دوباره شیمی درمانی و رادیوتراپی تجویز کردن یعنی به جاهای دیگه هم سرایت کرده؟
   • با سلام. رادیوتراپی و شیمی درمانی طبق نظر پزشک و باتوجه به شرایط بیمار صورت می گیرد. نگران نباشید. شرایط پدر خود را به طور دقیق از پزشک بپرسید. پدر شما حتما باید تحت نظر باشند. با آرزوی سلامتی برای ایشان
  • سلام ممنون از مطالب خوبتونمن 17 سالمه و الان حدود 10 روزه که دچار سوزش شدید گلو و سردرد و گوش درد خفیف هستم گاهی اوقاتم نفسم تنگ میشه و شروع این علائم با احساس یک توده در گردن همراه بود که گاهی اوقات همراه سوزش خودشو نشون میده نیاز مداوم به صاف کردن گلو دارم و در غیر این صورت صدام میگیره سرفه میکنم اما خیلی کم.سیگار مصرف نمیکنم و اطرافم هم کسی سیگار نمیکشه استرس و عفونت هم ندارم.با توجه به اینکه سنم پایینه ممکنه به سرطان حنجره مبتلا شده باشم؟سابقه ایجاد تومور های خوشخیم و بدخیم تو خانوادمون زیاده
   • سلام. ممنون. سرطان حنجره معمولا در سنین بالا ایجاد می شود و با مصرف طولانی مدت سیگار در ارتباط است. علایمی که شما فرمودید می تواند نشان دهنده ضایعه ای در ناحیه گلو باشد. این ضایعه می تواند در خود گلو ایجاد شده باشد، یا مشکلی در معده باشد که زخم هایی در گلو ایجاد کرده باشد. اصلا گلوی خود را صاف نکنید چون آسیب جدی به تارهای صوتی وارد می کند و به جای آن آب مصرف کنید. شما حتما به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید تا معاینات از نزدیک صورت بگیرد. ممکن است شما نیاز به استروبوسکوپی پیدا کنید. می توانید مقاله مربوطه را در سایت مطالعه بفرمایید. با آرزوی سلامتی برای شما
  • سلام خسته نباشید پدر من شش ماه پیش دچار گرفتگی صدا شد بردیمش دکتر طی یه سری ازمایشا دکترا تشخیص دادن سرطان حنجرس و از نوع بد خیمش ،اما پدرم جز گرفتگی صدا هیچ کدوم از علایمی که تو مطالبتون ذکر شدرو نداره واینکه دکتر گفته باید عمل بشه واینکه بعد از عمل نمیتونه دیگه صحبت کنه پدرم راضی به عمل نیست نمیدونیم باید چیکار کنیم میشه راهنماییمون کنید خواهش میکنم.
   • با سلام. علایمی که در مقاله ذکر شده ممکن است در همه افراد اتفاق نیفتد. تشخیص سرطان حنجره با علایم صورت نمی گیرد و نیازمند آزمایشاتی برای تشخیص است. بهتر است هرچه سریع تر عمل صورت بگیرد. عمل سرطان را نباید به تعویق انداخت. ضمنا پس از سرطان بیمار می تواند صحبت کند، فقط ممکن است شیوه ی صحبت کردن متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر حتما با گفتاردرمانگر در ارتباط باشید و مقالات لارنجکتومی و گفتاردرمانی در سرطان حنجره موجود در سایت را مطالعه فرمایید. در این مقالات روش های مختلف صحبت کردن بعد از عمل ذکر شده است. همچنین می توانید از قسمت مشاوره سایت با متخصصین در ارتباط باشید. با آرزوی سلامتی برای پدر شما.
  • سلام وقت بخیر، من تقریبا چند هفته س که نمیتونم آب دهانم را راحت قورت بدم مخصوصا شبها و قتی سرم رو روی بالشت میذارم احساس میکنم ماهیچه های گلوم ضعیف شده و همچنین حس میکنم یه عضو اضافی داره تو گلوم رشد میکنه، اما هیچ دردی ندارم، علتش چی میتونه باشه؟؟؟
   • با سلام. احساس تغییرات در عضلات حنجره بیشتر به نحوه استفاده از آن ها بستگی دارد. هرگونه فشاری که به عضلات وارد شده باشد، آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد زیرا تارهای صوتی بسیار حساسند. همچنین تحت فشار قرار گرفتن ممکن است ضایعاتی را روی ان ها ایجاد کند. با این اطلاعات نمی توان تشخیصی گذاشت. برای پیگیری مشاوره لطفا به سامانه مشاوره رایگان سایت مراجعه فرمایید.
  • باسلام..پدرمن حدود یکسالی دچارگرفتگی صداشده که شش ماه پیش باعکسبرداری رنگی ونمونه برداری مشخص شدنبایدعمل جراحی صورت بگیردوحدود  یکماهی است که شیمی درمانی همراه پرتودرمانی انجام می دهی ولی صدایش که بهترنشده بماند بیشتر گرفته  عوارض شیمی درمانی وپرتو درمانی بیشتر اذیتش میکنه..به نظرشما نبایدتاحالا صداش بهترمیشد واگه شیمی درمانی وپرتودرمانی را انجام نمیداد حال عمومیش بهتر نبود...الان هرروز داره بی حالتر میشه 
   • با سلام. پزشک باتوجه به شرایط فرد و میزان پیشرفت بیماری نوع درمان را تشخیص می دهد. برای گرفتگی صدا می توانید از گفتاردرمانگر کمک بگیرید. همچنین متخصصین در سامانه مشاوره سایت می توانند به شما کمک کنند. برای تغییر نوع درمان و عوارضی که داشته است با پزشک مشورت کنید. حتما پدر شما تحت نظر پزشک باشند. با آرزوی سلامتی برای ایشان
  • سلام. حدود 3 ماه هست که در ناحیه گلو احساس میکنم چیزی وجود دارد و با قورت دادن آب دهان از بین نمیرود. در 9 ماه گذشته 3بار رابطه جنسی دهانی داشتم که بار اول در مهرماه ( با یک خانم) و بار بعدی در دی ماه و اسفند ماه با شخص دیگری بوده. 47 روز پیش به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کردم و برام آزمایش خون و بلع باریوم نوشتند. در آزمایش خون گلبول سفیدم 3.98  بود یعنی از نرم 0.02 کمتر و در رادیوگرافی بلع باریوم هم چیزی مشاهده نشد و همه چیز طبیعی بود. پزشک تشخیص دادن مال ریفلاکس معده ام هست و امپرازول و اندانسترون و رانیتیدین نوشتن. اما هنوز بعد از 40 روز همون مشکل رو دارم. گاهی قفسه سینه ام درد میکنه و گاهی  فقط احساس میکنم گلوم متورم شده (که در ظاهر نشده ). چقدر به نتیجه ی بلع باریوم میشه مطمئن بود؟ اصلا بافتهای سرطانی حنجره و گلو توی تصویر بلع باریوم خودشون رو نشون میدن؟
   • با سلام. نتیجه تست بلع باریوم تا حدی زیادی قابل اعتماد است. چون نتیجه تست طبیعی بوده، پس شما در بلع مشکلی ندارید. تشخیص سرطان از روی تست بلع باریوم صورت نمیگیرد. اگر توده ای باشد باید از آن نمونه گیری انجام شود تا ماهیت آن تشخیص داده شود. اگر تشخیص ریفلاکس معده گرفته اید، حتما باید دارو های خود را مصرف نمایید. در رفلاکس معده اسید معده به سمت بالا می آید و به بافت ها آسیب می زند. ممکن است به حنجره شما آسیب رسیده باشد، چون احساس تورم در گلو دارید. مواردی هستند که رعایت آن ها به شما کمک می کند: غذای سنگین مصرف نکنید، مخصوصا در شب. بعد از صرف غذا دراز نکشید. غذای چرب و پر ادویه نخورید. لباس تنگ نپوشید. اگر علایم بهبود نیافت، دوباره به پزشک مراجعه کنید. اگر هرگونه تغییری در صدای خود مشاهده کردید (مانند گرفتگی صدا)، به گفتاردرمانگر مشاهده کنید. متخصصین سایت در قسمت سامانه مشاوره رایگان نیز می توانند به شما کمک کنند. با آرزوی سلامتی برای شما
  • سلاممن یک سالیه حدودا روزی ۸ ساعت هدست بیسیم بلوتوث دور گردنمهچند روزیه خیالات برم داشته که سمت راست گلوم ورم داره.ربطی به استفاده از هدست داره؟
   • سلام. ممکن است وجود جسم خارجی در دور گردن از نظر روانی این احساس را در شما ایجاد کند که تورمی در گلو وجود دارد. می توانید چند روز از هدست استفاده نکنید. اگر این احساس کمتر شد، مشکلی وجود ندارد. ولی اگر این احساس بهتر نشد، می توانید به سامانه مشاوره رایگان سایت مراجعه فرمایید تا متخصصان با بررسی سایر علایم شما، تشخیص دهند که مشکلی وجود دارد یا خیر.
  • سلام وخسته نباشیدخدمت دکترگرامی  من برادر شصت ساله ایی دارم که دوسال پیش گرفتگی صدابراش پیش اومد وبعدازان الان هفت ماهی هست که دزندان ست وهمیشه بهم زنگ میزد ومیگفت اب دهانم رونمیتونم قورت بدم وهرچی دارومیخورم بهترنمیشه تا اینکه سی تی اسکن براش انجام دادن والان دکترش میگه هرچی زودتر بایدنمونه برادری بشه اون هم فوق تخصص درشیراز وامکانش برای زندان نیست وهمین جورتودردخودش مونده ماهم نمیدونیم چکارکنیم الان دیگه گردنش هم ورم کرده توراخدا بگید چکارکنیم خیلی ناراحتیم هم خودش وهم ما ممنون میشیم اگه لطفی درحق مون کنید
   • سلام. حتما باید نمونه برداری از حنجره صورت بگیرد. بدون نمونه برداری نمی توان تشخیص گذاری کرد. تلاش کنید تا تمهیدات مناسب برای نمونه برداری و آزمایشات بیشتر را هرچه سریعتر فراهم کنید. با آرزوی بهبودی
  • سلام.یک اقای 33ساله رفته دکتر و با لاغری شدید مواجه شده.و دکتر بهش گفته ی توده تو گردنت و یکی تو گلوته.و بهش گفته احتمالا سرطان حنجرس.پاتولوژی کرده.منتظر جوابه.ایشون ن سیگاری بوده و ن مصرف الکل نداشته....می تونم بدونم سرطان اگر باشه خدای ناکرده قابل درمانه؟!یا قابل بازگشته...تورو خدا توجیهم کنید
   • سلام. تشخیص سرطان صرفا با نمونه برداری از توده مشخص می گردد. عوامل دیگری بجز سیگار و الکل نیز در ایجاد سرطان دخیلند، ولی این دو مورد در ایجاد سرطان شایع ترند. سرطان حنجره از قابل درمان ترین نوع سرطان هاست. بیمار حتما باید تحت نظر پزشک باشند. با آرزوی سلامتی
  • با سلام حدود 3 هفته قبل پدرم به پارک جنگلی رفته بود و چند ساعت اونجا استراحت کرده بود.از فردا صبح صداش کاملا گرفته و تا الان هم خوب نشده .بعضی اوقات هم احساس میکنه چیزی ته گلوش هست که بعصا برا خوردن غذا اونو با مشکل مواجه می کنه.اینم بگم ک ایشون به هیچ وجه سیگاری نیستند ولی ریه سمت چپشون چند ماه پیش اب اورده بود که تخلیه شد و چکاپ کامل هم شد که خوشبختانه علائم سرطان دیده نشده.آیا علائم فعلی میتونه نشانه سرطان حنجره باشه؟ ممنون از شما
   • سلام. تارهای صوتی بسیار حساس هستند و هرگونه فشار به آن ها منجر به آسیب می گردد. این علایم می توانند نشانه هرگونه آسیب به تارهای صوتی باشند ولی اطلاعات کافی نیستند. برای پیگیری به سامانه مشاوره رایگان سایت مراجعه فرمایید.
  • سلام .من 49سال دارم مدتی پیش دچار سرما خورگی شدم به دکنر رفتم به سری آمپول و داروی تقویتی به من داد پس از چند روز احساس کردم آب دهان که قورت می دم یه چیزی در حنجره با قورت دادن آب دهان عکس العمل نشان می دهد و بعضا نیز سوزش معد دارم و مدت چند سال است از قرص تیروبید استفاد می کنم و یه مدت هم بخاطر استرس قرص امپرازول مصرف می کردم .آیا این  بیماری  چه موضوعی می تواند باشد .آیا می تواند نشانه سرطان باشد.متشکرم
   • باسلام. علایمی که دارید بیشتر نشان دهنده مشکلات معده ای است که اگر درمان نشود می تواند به تارهای صوتی شما آسیب بزند. برای پیگیری مشاوره ابه سامانه مشاوره رایگان سایت مراجعه نمایید. باتشکر
  • سلام وقت بخیر اگه میشه جواب بدین پدر من ۱ سال پیش سرطان لنفوم داشت بعد از ۶ جلسه شیمی درمانی کاملا بهبود یافت الان دوباره صداش گرفت و خلت خونی هم داره و گلوش زیاد خلت ترشح میکند تو سی تی اسکن نوشته که دیه و تیرویید نرمال ولی گردنشو نفهمیدم چی زده آیا امکان سرطان حنجره داره
   • باسلام. پدر شما با توجه به شرایط خاصی که داشته اند حتما باید تحت نظر پزشک باشند و کوچکترین تغییرات به پزشک گزارش داده شود. تشخیص سرطان فقط با نمونه برداری از ناحیه مربوطه صورت می گیرد. با ما در ارتباط باشید.
  • سلام وقت بخیر داکتر صاحب!پدرم حدود یکسال پیش تشخیص داده شد که سرطان حنجره دارن و بعدا دو عمل جراحی را سپری کردن بعداَ درد و نفس تنگی پیدا کردن و خبر شدیم که دوباره رشد کرده باز کیمو درمان را شروع کردن که حالی هم گلو شان پیپ وصل است و طرف چپ شان و رم کرده و تقریبا ۶ ماه است که پیپ وصل است سرطان شان بین حنجره و مری است میشه کمک کنین ممنونتان سپاس فراوان
   • با سلام. چون سرطان دوباره عود کرده، ممکن است دوباره نیاز به عمل جراحی پیدا کنند. حتما باید تحت نظر پزشک باشند هر تغییر کوچکی را به پزشک اطلاع دهید. پدر شما به هیچ وجه نباید تحت فشار و استرس قرار گیرند و حتما باید شما از نظر روحی او را حمایت کنید. پزشک با معاینه تشخیص می دهد که آیا نیاز به جراحی دوباره هست یا نه. با آرزوی سلامتی برای پدر شما
  • سلام خسته نباشیدمن چندوقت حدود 2-3 ماهه که احساس میکنم تو گلوم زخم شدهوقتی زیاد صحبت میکنم دردش خیلی بیشتر میشه و گاهی هم موقع بلع اذیتم میکنهاغلب هم احساس میکنم گوشم وزوز میکنهمیتونه نشونه سرطان باشه؟ممنونم ازتون
   • با سلام. سرطان معمولا با مصرف طولانی مدت سیگار و سایر مواد مخدر در ارتباط است. نگران نباشید. آیا شما شغلی دارید که مجبوری زیاد صحبت کنید؟ مثل معلمی؟ در این صورت ممکن است با صحبت به روش نادرست و فشار وارد شدن به حنجره، تارهای صوتی شما آسیب دیده باشند. به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید. ممکن است استروبوسکوپی انجام دهد (به مقاله استروبوسکوپی موجود در سایت مراجعه فرمایید) بعد تشخیص می دهد که آیا تارهای صوتی شما آسیب دیده اند یا خیر. اگر روی تارهای صوتی شما ضایعه ای در اثر فشار ایجاد شده بود و آسیب دیده بود، باید به گفتاردرمانی مراجعه فرمایید. گفتاردرمانگر به شما نحوه صحیح تنفس و صحبت کردن را آموزش خواهد داد به طوریکه به حنجره شما فشار وارد نشود. وزوزگوش ممکن است مرتبط با این اختلال نباشد. برای حل این مشکل به شنوایی شناس مراجعه فرمایید. با ارزوی سلامتی برای شما
  • سلام ببخشید یکی از اقوام ما تیروییدشو عمل کرده بعد از یک ماه صداش تعغیر کرده ایا با سرطان مواجه شده؟
   • با سلام. سرطان حنجره معمولا با مصرف طولانی مدت سیگار در ارتباط است. به چه دلیل تیرویید جراحی شده؟ پرکاری تیرویید بوده؟ یا اصلا سرطان تیرویید وجود داشته که جراحی شده؟ اگر سرطان تیرویید بوده، امکان عود مجدد سرطان وجود دارد. ولی اگر مشکل دیگری غیر از سرطان بوده، احتمالا عصبی که به سمت تارهای صوتی می رود آسیب دیده است حین جراحی. در جراحی های تیروییت و قلب، ممکن است حیت جراحی به عصب تارهای صوتی آسیب وارد شود و صدای بیمار دچار مشکل شود. در اینصورت باید به گفتاردرمانی مراجعه کنند. تا با ارائه درمان و تمرینات مربوطه، صدای فرد بازگردد. این تغییر صدا را به پزشک بیمار گزارش دهید. در صورت تایید آسیب عصب، به گفتاردرمانی مراجعه کنند. با ما در ارتباط باشید.
  • سلام و خسته نباشید. پدر من حدود دو سال پیش با تغییر صدا مواجه شد. در تیر ماه سال ۹۷ بعد از عکس برداری و آزمایشات مشخص شد به سرطان حنجره مبتلا هستند . و عمل جراحی و پرتو درمانی روی ایشان انجام شد . ولی متاسفانه همچنان سیگار مصرف میکنند و کاهش وزن پیدا کردند . دکتر برای خرداد ماه ۹۸ به ایشان وقت داده اند . با توجه به کاهش وزن برای خرداد مراجعه به پزشک دیر نیست ؟ 
   • باسلام. حتما باید سیگار کنار گذاشته شود. وقت خرداد برای جراحی است؟ یا برای ویزیت پزشک است؟ زمان جراحی که توسط خود پزشک تعیین می شود. ولی اگر وقت ویزیت است، بهتر است ویزیت پزشک زودتر انجام شود. حمایت روحی و روانی در این شرایط نیز بسیار مهم است و حتما باید انجام شود. با آرزوی سلامتی برای پدر شما
  • با سلام و خسته نباشیدبنده مبتلا به ویروس HPV گرید ۱۶ هستم که مدت هشت سال سیگار مصرف میکنم علایم خاصی ندارم فقط یکم صدام تغییر کرده و همسرم هم به این بیماری مبتلا هستند ولی ایشون حس میکنند چیزی توی گلوشون اذیتشون میکنه و گاهی گوش درد دارند ولی دچار تغییر صدا یا کم شدن وزن نیستند دو سال به این بیماری مبتلا هستند ایا احتمال وجود سرطان هست؟ هم در بنده و هم همسرم باتشکر
   • با سلام. سیگار تاثیرات فراوانی بر روی حنجره می گذارد و به بافت آن شدیدا آسیب می زند. چون مدت زیادی است که سیگار مصرف می کنید، تغییر صدا در شما می تواند زنگ خطری باشد. حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید. مشکل همسر شما می تواند علل مختلفی داشته باشد. که باید حتما از نزدیک معاینه شوند تا علت مشکل ایجاد شده مشخص شود. حتما به پزشک مراجعه فرمایند. با آرزوی سلامتی برای شما و همسرتان
  • سلام ویت بخیرخانم دکترمن خانم پرویزی هستم دوسه ماه درگیردردگلوبودم که وقتی به پزشک مراجعه کردم تشخیص تیروییدیت بودکورتون بهم دادن تایک ماه که ازهفته ای ۴تاشروع میشدتاآخرین هفته که یکی میشدازروزی دوتاه دردام شروع شدووقتی قطع کردم کلا علائمم برگشت پزشکم‌گفتن اگه دردات ادامه دارشدبدون نوبت مراجعه کن که متاسفانه روزاول فروردین قطع داروم بودونتونستم مراجعه کنم به ناچارمجبورشدم سرازخودبا۳تاقرص شروع کنم که توتعطیلات مشکلی پیدانکنم والان دردام اروم شده فقط نمیدونم این کارم مشکلی ایجادنمیکنه واینکه چرادردام برگشتن؟ممنون میشم راهنمایی کنید
   • با سلام. وقت شما هم بخیر. پزشک درباره اینکه اگر درد دوباره شروع شد، دارو را شروع کنید، چیزی گفته بود؟ داروهای کورتون به هیچ وجه نباید بیشتر از حد تجویز پزشک مصرف شوند. همچنین این دارو نباید به صورت ناگهانی قطع شود. مصرف خودسرانه کورتون عوارض دارد. حتما حتما تحت نظر پزشک باشید. در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید. با آرزوی سلامتی برای شما
    • هیچ دسترسی به پزشکم ندارم گفتن اگه علایم برگشت دوباره مراجعه کنیدکه متاسفانه نبودن الان اگه کورتون استفاده نکنم فقط دردمیکشم وزندگیم مختل میشه نمیدونم بایدچکارکنم
    • مصرف کورتون بدون تجویز پزشک عوارض زیادی دارد. اگر به پزشک خود دسترسی ندارید، به پزشک دیگری فعلا مراجعه کنید. تا در صورت نیاز مقدار مناسب مصرف کورتون را تجویز کند.
  • سلام و سپاس از مطلب مهم ،سوالی داشتم و مربوط به موضوع حنجره می باشدچهار سال قبل تصادف کردم و غضروف تیرویئد بر اثر تروما دچار شکستگی و دفرمیتی شد و گرفتگی صدا فلج صوتی سمت چپ شده و هیچ درمانی نداره ،من با ماساژ قسمت چپ حنجره کمی راحت تر صحبت میکنم اما باید هر دوازده ساعت ماساژ بدم ایا مشکلی پیش میاد؟
   • با سلام. شما قبلا به گفتاردرمانی مراجعه کرده اید؟ حتما به گفتاردرمانگری که در حیطه صوت فعالیت می کند مراجعه فرمایید. گفتاردرمانگر به شما کمک می کند تا از باقی مانده توانایی خود بهترین استفاده را بکنید و بهتر صحبت کنید. اگر بعد از حادثه به گفتاردرمانگر مراجعه می کردید، پیشرفت بهتری را داشتید. ولی الان هم دیر نیست. حتما به گفتاردرمانی مراجعه فرمایید. با ما در ارتباط باشید. با آرزوی سلامتی برای شما
  • سلام خسته نباشیدببخشید من چند ماهی هست که احساس میکنم که در انتهای گلوم چیزی هست که هر چی آب دهانم رو قورت میدم خوب نمیشه به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کردم تشخیص گلوبوس دادن قرص امپرازول و کلردیازپوکساید بهم دادن یه مدت خوب بودم دوباره اون احساس برگشته ولی علائمی مثل مشکل بلع،کاهش وزن،سرفه،تغییر صدا رو ندارم امکان داره سرطان باشه؟ 
   • با سلام. علت ایجاد گلوبوس چه بوده است؟ عاملی که بسیار موثر است، اضطراب و استرس است. شما حتما باید استرس خود را کنترل کنید. در صورت لزوم به روانشناس مراجعه فرمایید تا اضطراب کاهش یافته و کنترل شود. مشکل ریفلاکس معده هم دارید؟ ریفلاکس معده به بازگشت محویات معده به سمت بالا می گویند. این مشکل همراه با سوزش سر دل است و متخصص گوش و حلق و بینی آن را تشخیص می دهد. سرطان حنجره معمولا با مصرف زیاد و طولانی مدت سیگار همراه است. نگران نباشید و به پزشک مراجعه فرمایید. با ما در ارتباط باشید. با آرزوی سلامتی برای شما.
  • ‌سلام چندوقت احساس میکنم یه چیزی داخل گلومه آب دهنمو که قورت میدم انگار پاین نمیره بعضی موقع ها دوچار تنگی نفس میشمواحساس میکنم گلوم باد کرده دکترم گفت  معدت رفلاکس داره. ۲۰سالم به طور حرفه ای ورزش کشتی انجام میدم امکان داره سرطان حنجره باشه.با تشکر
   • با سلام. نگران نباشید. سرطان معمولا در سنین بالا ایجاد می شود و با مصرف طولانی مدت سیگار در ارتباط است. ریفلاکس معده کاملا با دارو قابل درمان است. اگر ریفلاکس را درمان نکنید، به تارهای صوتی شما در طولانی مدت آسیب وارد خواهد شد. موارد زیر را هم علاوه بر مصرف دارو، رعایت فرمایید: غذای سنگین مصرف نکنید، مخصوصا شب ها. از غذاهای چرب و پر ادویه و تند بپرهیزید. آب زاد مصرف کنید. بلافاصله بعد از مصرف غذا دراز نکشید. استرس و اضطراب را کنترل کنید. تحت نظر پزشک خود باشید. با آرزوی سلامتی برای شما
  • سلام ببخشید اگر جوابمو بدین از یه نگرانی و استرس بزرگ نجاتم میدیم هر چند وقت یه بار احساس میکنم چیزی در گلوم گیر کرده ولی اصلا نه صدام تغییرمیکنه نه راه تنفسی میگیره فقط احساس میکنم یه چیزی اندازه یه حبه قند تو گلومه هی چند روز میاد و میره میشه راهنماییم کنین ممنون میشم
   • با سلام. آیا استرس و اضطراب زیادی دارید؟ اگر استرس کنترل نشده دارید، با مراجعه به روانشناس آن را کنترل کنید. آیا احساس سوزش سر معده دارید؟ آیا زیاد صحبت می کنید و به حنجره خود فشار وارد می کنید؟ می توانید به پزشک مراجعه فرمایید. شرایط شما باید از نزدیک معاینه شود. با ما در ارتباط باشید. با آرزوی سلامتی برای شما
  • سلام خسته نباشید پدرشوهرم سرطان حنجره داره  چند بار نمونه برداری کردن اوایل گفتن مشکلی نیست اما ی ماه پیش گفتن سرطان حنحره هست و باید عمل کنی چند روز پیش نوبت عمل بود ولی گفت کل گردن رو گرفته و عمل جواب نمیده حالا قراره شیمی درمانی بشه، بنظرتون تشخیصش درست بوده و چند درصد احتمال داره شیمی درمانی جواب بده
   • با سلام. پزشک با توجه به شرایط و میزان پیشرفت سرطان تشخیص می دهد که چه روشی مناسب تر است. فعالیت های سلول های سرطانی متغیر و غیر قابل پیش بینی است، با توجه به شرایط فعلی ایشان، بهترین روش تجویز می شود. نگران نباشید و حتما پدر شوهر شما باید تحت نظر پزشک باشد. کوچکترین تغییری را به پزشک گزارش کنید. پدرشوهر شما از نظر ورحی نیز نیاز به حمایت دارند، بعد روحی را به هیچ وجه فراموش نکنید. با آرزوی سلامتی و بهبودی
   • سلام. تشخیص سرطان با نمونه برداری از بافت حنجره صورت می گیرد. متخصص گوش و حلق و بینی تشخیص می دهد که آیا نمونه برداری نیاز است یا نه.
  • سلام خدمت شما دوست عزیز اگه لطف کنید جوابمو بدید خیلی ممنون میشم. یک سالی هست که دچار خلط پشت حلق شدم مقداری خیلی زیادی از گلوم مخصوصا صبح ها دارم پیش دکتر هم رفتم فقط دارو الکی بهم میده مثل سفکسیم 400 اصلا خوب نمیشه من 19 سالمه اصلا سیگار و قلیان و الکل هم مصرف نمیکنم. تازگی همراه خلطم خون بیرون میاد و احساس زخم شدیدی در حنجرم دارم ترو خدا راهنماییم کنید. دکترا همش فرص بی فایده میدن. راستی امکان داره سرطان حنجره داشته باشم؟ اگه جواب بدید ممنون میشم
   • سلام. نه نگران نباشید. احتمال سرطان بسیار پایین است. به احتمال زیاد شما دچار ریفلاکس معده شده اید. در ریفلاکس معده محتویات معده که اسیدی اند به سمت بالا باز می گردند و به بافت مری و حنجره آسیب می زنند. ریفلاکس کاملا با دارو قابل درمان است. ریفلاکس با استرس تشدید می گردد. اصلا استرس نداشته باشید. به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید تا علت دقیق این مشکل را تشخیص دهد. با آرزوی سلامتی برای شما.
  • سلام خسته نباشید ، پسر 9ساله ای دارم که حدود دو ماهه صداش گرفته تو این مدت چندبار به دکتر مراجعه کردیم و یه سری دارو دادن و گفتن اگه بعد از دو هفته خوب نشد باید جراحی بشه ،متاسفانه هنوز صداش گرفتس ، خیلی نگرانم به نظرتون احتمال سرطان وجود  داره ؟بدون عمل نمیشه گرفتگی صدارو درمان کرد و اگه عمل الزامی شد به چه صورتی هست ،ممنونم از شما
   • با سلام. سرطان حنجره معمولا در افراد با سنین بالا ایجاد می شود و علت اصلی آن مصرف طولانی مدت سیگار است. احتمال وجود سرطان در فرزند شما بسیار پایین است. دلیل جراحی چه چیزی است؟ آیا ندول یا پولیپ روی تارهای صوتی وجود دارد؟ ندول ضایعاتی روی تارهای صوتی است که در اثر صحبت بلند و طولانی مدت ایجاد می شود. دلیل جراحی را حتما از پزشک بپرسید. اگر ندول یا پولیپ است، حتما باید قبل جراحی به گفتاردرمانی مراجعه فرمایید. زیرا برخی ندول ها با مداخله گفتاردرمانگر بهبود می یابند و نیازی به جراحی نیست. جراحی ندول و پولیپ با لیزر صورت میگیرد و خطرناک نیست. اگر مشکل دیگری وجود دارد، نوع جراحی احتمالا متفاوت است. با ما در ارتباط باشید. با آرزوی سلامتی برای فرزند شما
  • با عرض سلام و ادببنده یه روز ََََبعد مسواک زدن متوجه سنگ لوزه شدم و لوزهامو فشار دادم بعد چند روزبه علت سوزش و التهاب لوزه به متخصص مراجعه کردم، ایشون قرص مترونیدازول رو و سرم شستوشو تجویز کردن و بعد استفاده خوب شدم، یک روز ظهر هنگام استراحت متوجه شدم سمت راست گلوم تیر میکشه و آزار میده حدودا 20 روز طول کشید بازم پیش متخصص رفتم فرمودن که چیزی نیست با اصرار خودم گفتم میخوام خیالم راحت شه چون قسمت راست گلوم خیلی اذیت مینه و رفتم عکس گرفتم، طی لارنگوسکوپ:، 1.تورم بیش از حد نرمال و حالت دندانه دندانه t.v.c سمت راست 2.توده ی یک طرفه 1/3 خلفی و 2/3 قدامی احتمالا ندول و پرِندول 3.التهاب در ناحیه آریتنوئید و بافت حنجره به نظر ریفلاکس خاموش(حنجره و حلق) مشاهده گردید جواب آزمایش و پیش چند تا متخصص بردم، دارو و آنتی بیوتیک(سیفیکسیم) تجویز کردن و گفتن جای نگرانی نیست و خوب میشی و نیازی به گفتار درمانی نیست اگه مایل بودید میتونید برید و با رعایت یه سری نکات خوب میشی... گفتار درمان هم بهداشت صوتی و یه سری نکات مهم رو گفتند... سوال بنده در مورد بند اول حالت دندانه دندانه دلیلش چی میتونه باشه؟ خیلی تو فکرم، در ضمن دکترها گفتن ندول نیست چون خیلی کوچیکنباتشکر و آرزوی موفقیتاجرکم عندالله 
   • با سلام. مورد خاصی نیست، نگران نباشید. به طور کلی بافت تارهای صوتی بسیار خاص است و حالتی متفاوت از سایر بافت های بدن دارند. در صورت التهاب و آسیب رسیدن به آن ها، بافت تارهای صوتی تغییر پیدا می کند. جای نگرانی نیست. مواردی که گفتاردرمانگر گفته است را حتما رعایت کنید. در این صورت آسیبی که به بافت حنجره وارد شده بود، به مرور زمان بهبود می یابد و بافت حنجره به حالت طبیعی باز می گردد. با آرزوی سلامتی برای شما
  • سلام خسته نباشید چند روز که گلودرد شدید دارم که به گوشم هم رسیده دو روز هم سرفه های شدیدی میکنم رفتم دکتر گفت عفونت نیست البته امروز متوجه شدم وقتی گردنم و میبرم عقب یه چیزی شبیه توده سمت چپ میزنه بیرون که دردناکه گلودردم خیلی شدیده این میتونه نشانه سرطان باشه؟
   • سلام. اصلا نگران نباشید. این علایم نمی تواند نشان دهنده سرطان باشد. مصرف طولانی مدت سیگار و الکل جزو عواملی است که در ایجاد سرطان های حنجره نقشی اساسی دارد. ممکن است این توده، همان گره های لنفی شما باشد. گره های لنفی محل تجمع سلول های ایمنی بدن است که در هنگام بیماری رشد می کنند و بزرگ می شوند. که کاملا طبیعی است. به توده ایجاد شده دست نزنید. اگر پس از گذشت دو الی سه روز همچنان این توده باقی مانده بود و درد گلو تغییری نکرده بود، به پزشک مراجعه فرمایید. با آرزوی سلامتی برای شما.
  • سلام خسته نباشید من ۲روزه توی قسمت حنجره ام یه دونه زده که زبونم باهاش برخورد میکنه هیچ علائمی هم ندارم شبیه جوش چرکی میمونه میخواستم بدونم دلیلش چیه؟
   • سلام. این ضایعه جوش مانند در قسمتی است که قابل مشاهده است؟ کدام قسمت زبان با آن برخورد می کند؟ انتهای زبان؟ احتمالا حساسیت باشد. ماده غذایی خاصی اخیرا مصرف کرده اید؟ اگر بیش از 4-5 روز طول کشید و بهبودی حاصل نشد یا بدتر شد، به پزشک مراجعه فرمایید. نگران نباشید. با آرزوی سلامتی برای شما
  • سلام خانم بیات . پدر من 4 سال پیش سرطان هنجره داشت . جراحی کرده بود . رادیو تراپی کرده . خدایا شکر مشکلش حل شده . هر 6 ماه هم برای آندوسکوپی میریم تا مشکلی نداشته باشه.  ولی الان یه سه ماه هست که هنوز صداش گرفته . و دکتر هم برای آندسکوپی رفتیم گفتند مشکلی نداره . و هر روز هم آب لیمو با عسل و آب ولرم مخلوط میکنیم و پدرم می نوشند . ولی هنوز بهتر نشده هست . برای گرفتگی صدا چه کار باید کنیم. ممنون میشم به من جواب دهید
   • باسلام. علایمی بجز گرفتگی صدا وجود دارد؟ چه عاملی باعث شد که گرفتگی صدا به وجود بیاد؟ مثلا در ابتدا حالت های سرماخوردگی وجود داشت؟ یا دلیل دیگری باعث ایجاد این گرفتگی صدا شد؟ پدر شما حتما به گفتاردرمانی مراجعه کنند. گفتاردرمانگر به پدر شما کمک می کند که به طرز صحیحی صحبت کند به گونه ای که گرفتگی صدا بهتر شود. با ما در ارتباط باشید. با آرزوی سلامتی برای پدر شما
  • درود و وقت بخیرمن به بار دیگه پیام دادم اما جوابی دریافت نکردم خواهش میکنم منو از نگرانی دربیارینمن حدود دوهفتس احساس میکنم چیزی شبیه مو در گلوم گیر کرده و بعضی وقتا به قسمت سقف دهان میچسبهمشکلی در بلع غذا ندارم اما واقعا آرامشمو گرفته حتی درد گلو یاحالت تهوع هم ندارمممنون میشم جواب بدین
   • سلام. آیا لوزه های شما قبلا مشکل داشته؟ آیا اخیرا موهای خود را کوتاه کرده اید؟ اگر واقعا جسمی وجود داشته باشد، معمولا به مدت طولانی در گلو باقی نمی ماند و احساس تهوع به شما دست می دهد. هیچ علایم دیگری ندارید؟ شرایط شما باید بیشتر ارزیابی شود. نگران نباشید. به کامنت شما قبلا پاسخ داده شده است. شما قبلا سوال خود را در مقاله "علایم سرطان حنجره" مطرح کرده بودید. به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید. با آرزوی سلامتی برای شما
  • سلام مدت ۱,ماه بدون دلیل صدام تغییر کرده.هیچ علایمی ندارم.خیلی نگر انم  ک سرطان نباشه.درضمن ب محض حرف زدن صدام گرفته میشه.ممنونم
   • سلام. نگران نباشید. تغییر صدا می تواند علت های مختلفی داشته باشد. اگر شما شغلی دارید که زیاد از صدای خود استفاده می کنید، ممکن است به حنجره شما فشار آمده باشد و بافت آن آسیب دیده باشد. آیا در محیط آلوده حضور داشته اید؟ آلودگی هوا هم می تواند روی حنجره تاثیر بگذارد. در شرایط خاصی تغییر صدا وجود دارد؟ مثلا در زمان استرس و عصبانیت ممکن است تغییر صدا وجود داشته باشد. می توانید برای معاینه بیشتر به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید.
  • باسلام وخسته نباشید..پدرم64سال سن دارن طی عکسی ک ازگلوایشون گرفتن فلجی تارهای صوتی دارن..اماخداروشکرتوده سرطانی مشاهده نشده است.ویکسرازمایشات وام ارای بایدانجام بدن..میخواستم بدون که امکان داردخدای نکرده ب سرطان حنجره منجرشود باتوجه ب اینکه ایشون وزن کم کردن.صداشون ب مدت45روزه گرفته.دردناحیه گلودارن..خواهش میکنم زودتربمن جواب بدیدازنگرانی نمیتونم روپاهام بمونم
   • سلام. اصلا نگران نباشید، اگر احتمال سرطان بود با توجه به تصویربردای حنجره، پزشک حتما به شما می گفت. فلجی تارهای صوتی ربطی به سرطان ندارد. فلجی به چه علت ایجاد شده است؟ می توانید به گفتاردرمانگر مراجعه فرمایید تا طرز صحیح تنفس و صحبت کردن و انطباق با شرایط جدید را به پدر شما آموزش دهد. شما هم استرس نداشته باشید و نگران نباشید. پدر شما نیاز به حمایت روحی و عاطفی در این شرایط دارد. باآرزوی سلامتی و بهبودی برای پدر شما.
  • سلام خانوم نرگس بیات،من حدود 9ماهه سیگار میکشم به صورت متفاوت از روزی یک نخ تا روزی یک پاکت بعد الان ی مدته گلوم خشک شده آب هم میخورم فقط چند لحظه درست میشه بعد باز خشک میشه هم گلوم هم سقف دهنم،اول بگم ک از همین امروز ترک کردم دیگه واقعا،وجود شی خارجی هم ک گفتین من یبار قبلا این احساسو داشتم حدود دوهفته پیش یبارم همین الان،البته اینم بگم چایی بیش از حد میخورم و وقتی چایی میخورم و سیگارم میکشم اینجوری میشه،مشکوک به سرطان هست? 
   • با سلام. لطفا مصرف سیگار را ترک کنید. سیگار باعث خشکی در دهان و حنجره می شود. سیگار بسیار به بافت حنجره آسیب می زند، حتی اگر میزان مصرف آن بسیار کم باشد. سرطان معمولا در استفاده طولانی مدت تری از سیگار ایجاد می شود، ولی اگر شما سیگار را ترک نکنید، مستعد ابتلا به سرطان خواهید شد. احساس جسم خارجی در گلو نیز ممکن است نشان دهنده آسیب به بافت حنجره باشد که به شکل تدریجی در حال وقوع است. حتما مصرف سیگار را ترک نمایید و پس از ترک سیگار علایم شما بهبود خواهند یافت.
  • با سلام مجدد لطفا رهنماییم کنین من سرطان حنجره دارم و تشخیص پزشک برداشتن غده تیروئید هستش آیا بعد برداشتن خوب میشم و آیا قابل درمان هست .رضا از کرمان
   • با سلام. سرطان حنجره جزو قابل درمان ترین سرطان هاست. تشخیص پزشک باتوجه به شرایط شما صورت می گیرد. حتما قبل از جراحی به گفتاردرمانگر مراجعه کنید تا توضیحاتی درباره جراحی به شما ارائه دهد. پس از جراحی نیز گفتاردرمانگر به شما روش های صحبت کردن را خواهد آموخت. مقالات لارنجکتومی و گفتاردرمانی در سرطان حنجره را مطالعه فرمایید. با آرزوی سلامتی و بهبودی برای شما.
  • سلام من 30 سالم هست و سرطان حنجره دارم در بررسی های انجام شده قرار شده عمل جراحی بشم و غده تیروئید و کلا بردارن می خواستم بدونم درمان قطعی داره و طول مدت زنده موندنم چقدر هست و یه توضیح لطف کنین 
  • با سلام مجدد.من امروز احساس میکنم چیزی ته حلقم هست.ضمنا من دو روزی یک بسته سیگار هم میکشمآیا باید به پزشک مراجعه کنم؟
   • سلام. چندمدت است که سیگار مصرف می کنید؟ اگر زمان طولانی است، ممکن است تارهای صوتی شما آسیب دیده باشد. مصرف سیگار حنجره را خشک می کند و به بافت آن آسیب می زند. و ممکن است زخم روی سطح تارهای صوتی ایجاد شود. مصرف سیگار را ترک نمایید، اگر احساس وجود جسم خارجی در گلو به مدت یک هفته ادامه یافت، به گفتاردرمانگر مراجعه فرمایید تا از تارهای صوتی شما تصویر برداری کند. اگر آسیبی به حنجره شما وارد شده بود، گفتادرمانگر توصیه های لازم را به شما ارائه خواهد کرد. با آرزوی سلامتی برای شما.
    • ممنون 10 سال هست که میکشم.ولی از دیروز گذاشتم کنار.خدا کنه بتونم با این وضعیت معیشت بزارم کنار.با سپاس از همراهی شما و پاسختان.
    • همین که تصمیم به ترک سیگار گرفتید، بسیار عالی است. اگر همچنان جسم خارجی را در گلوی خود احساس می کنید، به گفتاردرمانگر مراجعه فرمایید تا از تارهای صوتی شما تصویربرداری کند. با آرزوی بهبودی برای شما
  • با سلام اگر فرض بگیریم که سرطان حنجره در بدترین وضعیت خود قرار داشته باشد.ایا امیدی به درمان هست یا اینکه دیگر نمیتوان کاری کرد؟
   • سلام. سرطان حنجره کاملا قایل درمان است. اگر در شدیدترین حالت باشد، تمامی حنجره برداشته می شود. به عمل برداشتن کل حنجره لارنجکتومی می گویند. می توانید مقاله لارنجکتومی که در سایت وجود دارد را مطالعه بفرمایید. سرطان حنجره نسبت به سایر سرطان ها قابل درمان تر است و میزان بهبودی پس از جراحی در آن بیشتر است. اگر شدت سرطان حنجره و گسترش آن خیلی زیاد نباشد، نیازی به برداشتن کل حنجره نیست و بخشی از آن طی عمل جراحی برداشته می شود.
   • سلام. ممکن است آسیبی در ناحیه حنجره شما وجود داشته باشد. اگر سیگار یا سایر مواد محرک را مصرف می کنید، حتما مصرف آن ها را ترک نمایید. آیا صدای شما هم تغییر کرده است؟ مثلا حالت گرفته دارد؟ آیا قبلا سابقه بیماری های گوارشی داشته اید؟ به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید. باید معاینات بیشتری صورت بگیرد. با آرزوی سلامتی برای شما
  • سلاممن نزدیک به شیش ماه هست که به سختی نفس میکشم و ترشح پست حلق دارم و گاهی به قدری سرفه میکنم که رگه های خون رو از گلوم میبینم که خارج میشه، و گاهی زیر گلوم سمت چپ احساس یک درد در یک نقطه (مثل یک توده) دارم تا حدی که گاهی دیواره داخلی لپ هامم درد میگیره همراه با زبونم، و به گوشمم میزنه  چندین دکتر و متخصص هم رفتم و همه قریب به اتفاق گفتن آلرژی و یا التهاب گلوئه، و اینکه تا حدی انحراف بینی هم دارم، اما به نظر شما این میتونه سرطان حنجره باشه؟ ممنون میشم شما هم جواب بدین چون هیچکدوم عکس برداری از گلو رو ننوشتن 
   • با سلام. می توانید به گفتاردرمانگر یا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید و درخواست انجام استروبوسکوپی کنید. در استروبوسکوپی، لوله نازکی وارد ناحیه حلق شما می گردد و تصویر برداری می کند. با انجام استروبوسکوپی اگر ندول یا ریفلاکس معده داشته باشید، تشخیص داده می شود. اگر سوزش سردل هم دارید، احتمالا ریفلاکس معده دارید که با دارو کاملا قابل درمان است. همچنین ممکن است روی تارهای صوتی ضایعاتی مانند ندول به وجود آمده باشد که درمان آن برعهده گفتاردرمانگر است. ضایعاتی که روی تارهای صوتی ایجاد می شوند ممکن است درد ایجاد کنند و کاملا قابل درمان هستند. استعمال سیگار و سایر مواد محرک در بروز سرطان حنجره تاثیر فراوانی دارد. و تشخیص سرطان حنجره به راحتی صورت نمی گیرد. و معمولا در سنین بالا ایجاد می شود. شما نگران نباشید. بعد از انجام استروبوسکوپی و دریافت تشخیص، می توانید دوباره به سایت مراجعه کنید و از قسمت «تماس با ما» با متخصصین سایت در ارتباط باشید.
  • سلام.من یک روز پیش گوش درد شدیدی در سمت چپ گرفتم که حدود سه ساعتی بدون وقفه ادامه داشت و وقتی بلند میشدم یا سرمو به چپ کج میکردم دردش شدیدتر میشد بدلیل سرماخوردگی احساس کردم این درد بخاطر اونه بنابراین به کلینیک مراجعه کردم و دکتر عمومی تشخیص شستو شوی گوش رو داد که من امتناع کردم ولی دوتا پنیسیلین تزریق کردن که باعث شد بهتر شم.و اینکه من این چندمین باریه که سرما خوردم ولی این دومین باریه که احساس میکنم چیزی مثل خار در گلوی من هست که موقع قورت دادن اذیت میشم.و اینکه یک روز بعدش من در ناحیه سمت چپ گردنم متوجه تورم شدم .ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.
   • باسلام. به احتمال زیاد شدت سرماخوردگی شما زیاد بوده که چنین علایمی داشته. نگران نباشید. به چه دلیلی پزشک برای شما شستشوی گوش تجویز کرده بود؟ شاید جرم و ترشحات گوش شما تجمع یاقته باشد و در این صورت نیاز به شستشوی گوش دارید. سشتشوی گوش روشی بسیار ایمن و بی خطر است. احتمالا در گلوی شما نیز التهاب وجود دارد که بلع دردناک و تورم دارید. به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید. علایمی که قرمودید باید بیشتر مورد بررسی و معاینه قرار گیرد. با ارزوی سلامتی برای شما
  • سلام خسته نباشید من بیشتر اوقات حس میکنم چیزی توی گلوم هست بخصوص وقتی دراز میکشم ..و حتی وقتی روسری سر میکنم اگر گره اون یکم روی گلوم قرار بگیره احساس ناراحتی میکنم با توجه به اینکه داییم سرطان گلو و تیرویید داره ممکنه خطرناک باشه؟
   • سلام. نگران نباشید افرادی که سابقه بیماری خاصی را در فامیل دارند باید احتیاط بیشتری کنند. اگر شما از صدای خود زیاد استفاده می کنید و مثلا شغلی مانند معلمی دارید، ممکن است به تارصوتی شما فشار آمده باشد و ضایعاتی بر روی آن ها ایجاد شده باشد. وجود این ضایعات معمولا حس وجود جسمی در گلو را به فرد می دهد. که این موضوع هیچ ربطی به سرطان حنجره ندارد. بهتر است برای ارزیابی بیشتر و تعیین دلیل این مشکل، به گفتاردرمانگر مراجعه کنید تا در صورت نیاز استروبوسکوپی انجام دهد، یعنی با دستگاهی از حنجره شما تصویر برداری کند.
  •  سلام من یه ماهی میشه ته گلوم یا حلقم نقطه نقطه های قرمز رنگ مثل جوش مشاهده میکنم آیا نشونه سرطان گلو هستش؟؟؟؟ 
   • سلام. اصلا نگران نباشید. ضایعات جوش مانند در حلق نمی تواند نشانه سرطان حنجره باشد. احتمالا نشانه حساسیت به ماده خاصی است. برای تشخیص قطعی ماهیت این ضایعات باید معاینه و ارزیابی دقیق تری انجام شود. به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید. با آرزوی سلامتی برای شما
  • خانوم بیات سلام. وقت بخیر. حدود چهارماهه ما متوجه شدیم مادرم یه توده ی کارسینوما در غده پاروتید دارن که به ریه هم متاستاز داده. اما چون مسن هستن دکترا گفتن شیمی یا پرتودرمانی تاثیری نداره و اذیتش نکنینالان یه ماهی هست صداش دورگه شده. آیا نشانه ی خیلی بدیه?
   • سلام. وقت شما هم بخیر. دو رگه شدن صدا معمولا زمانی رخ می دهد که حرکت تارهای صوتی محدود شده و مختل شده باشد. یا اینکه حنجره حرکات اضافی داشته باشد. احتمالا بافت حنجره و تارهای صوتی تغییر کرده است و دیگر تارهای صوتی نمی توانند مانند قبل حرکت کنند. یا ممکن است بافتی اضافی در حنجره وجود داشته باشد که باعث ایجاد حرکات اضافی در حنجره شود. متخصص گوش و حلق و بینی با انجام معاینات دقیق تر می تواند علت ایجاد صدای دورگه را تشخیص دهد.
  • سلام من با نشانه گرفتگی صدا رفتم دکتر گوش و حلق وبینی و عکس گرفتم از حنجره ندول دوطرفه خیلی کوچیک دارم بهم سه ماه استراحت صوتی دادند .کارم تدریس هست و گفتند اصلا نباید درس بدم.یک دارو هم برای اسید معده داد.میخواستم سوال کنم آیا لازمه این ندول ها بیوپسی بشن؟
   • باسلام. چون پزشک تشخیص داده که ندول خیلی کوچک است، ظاهرا نیازی به جراحی و برداشتن ندول ها نیست. ندول های کوچک با استراحت صوتی برطرف می شوند. همچنان تحت نظر پزشک باشید که اگر مشکل برطرف نشد یا بدتر شد، ممکن است نیاز باشد ندول ها را بردارید. موارد زیر را حتما رعایت کنید: سعی کنید به حنجره خود اصلا فشار نیاورید و در طول این سه ماه اصلا تدریس نکنید. تا حد امکان کم و باصدای آرام صحبت کنید. آب زیاد مصرف کنید، گلوی خود را صاف نکنید، مواد غذایی چرب و پر ادویه مصرف نکنید، در محیط آلوده قرار نگیرید و بلند صحبت نکنید. پس از برطرف شدن، ندول ممکن است دوباره ایجاد شود. می توانید به گفتاردرمانگر مراجعه بفرمایید تا نحوه صحیح تنفس و صحبت کردن به گونه ای که به تارهای صوتی فشار نیاید را به شما آموزش دهد. اصلا نگران نباشید، با رعایت بهداشت صوتی ندول ها برطرف خواهند شد و مجددا ایجاد نخواهند شد.
  • با سلام و خسته نباشید.من در سمت چپ گلو بالاتر از تیروئید یک توده کوچک به اندازه یه فندق که با دست قابل لمس هست رو احساس می کنم.گاهی اصلا درد ندارد و گاهی هم در آن قسمت کمی احسا س درد و سوزش دارم.درد آن به قسمت پایین در همان سمت چپ ادامه پیدا می کند.این توه در ابتدا خیلی کوچک بود و لی الان با گذشت چند سال کمی بزرگتر شده است.سوالم اینه که باید به دکتر تیروئید مراجعه کنم یا گوش و حلق و بینی ؟و  به نظرتون این چه چیزی می تونه باشه؟
   • باسلام. ناحیه گردن ناحیه حساسی است چون اجزای مهمی در این قسمت قرار دارند. اگر توده ای در این ناحیه حس کردید، حتما به پزشک مراجعه فرمایید تا ماهیت آن مشخص گردد. بعد تعیین اینکه ماهیت توده، درمان مناسب را دریافت خواهد کرد. در قدم اول به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید. ممنون از سوال شما
  •  سلام من مدت چهار ماهه که گلوم التهاب داره و الان به حدی ملتهب هست که خودم تو اینه می بینم به متخصص مراجعه کردم برام امپرازول دادن ولی فایده نداشت لوزه ام هم توی این مدت هر چند روزی یک بار یک چیز سفید بدبو ازش میفته دکتر میگه سنگ لوزه است,الان دیگه غذای سفت نمتونم بخورم لطفا راهنماییم کنین باید چکار کنم
   • سلام. اگر تشخیص قطعی سنگ لوزه را دریافت کرده اید، باید به دنبال درمان آن باشید. برای درمان سنگ لوزه باید ناحیه لوزه را ضد عفونی کنید، با کمک قرقره کردن، استفاده از دهانشویه و آنتی بیوتیکی که پزشک تجویز می کند. با توجه به شرایط درمان متفاوت است و پزشک آن را تشخیص می دهد. اگر لوزه ها خیلی اذیت می کنند، با صلاح دید پزشک می توانید جراحی کنید و لوزه ها را بردارید. اصلا نگران نباشید و به پزشک مراجعه فرمایید.
  • با سلام پدر من مدتی بود که صداشون میگرفت گاهی گرفتکی خوب میضد صدا واضح بود گاهی اوت میکرد به دلیل سیگار کشیدن زیاد و وضعیت خراب سینه و ریه هاشون ما همیشه فک میکردیم باید به دکتر ریه مراجعه کنیم و گرفتگی صدا رو دلیل بر همین سرفه هاذ و چرک و عفونت میپنداشتیم و به یک متخصص مجرب ریه و الرژی مراجعه کردیم ایشون با وجود دیدن سوابق پدرم نتونستن تشخیص بدن این گرفتگی مشکوک هست و باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنن خلاصه دوماه با اون دکترو داروهاش پیش رفتن تا وب نشدن و با رفتن پیش دوتا دکتر دیگه و رفتیم پیش متخصص حنجره و بعد نمونه برداری تشخیص دکتر سرطان حنجره و بدخیم بوده دکتر میگن نصف حنجره رو از کار انداخته و رسیده به تیروئید و دستور دادن عمل برداشن کل حنجره انجام بشه سوالم اینکه اگر طی این سه چهار ماه اخیر که دکتر اول تشخیص ای گرفتگی مشکوک صدا رو میدادن وسه ماه پیش تشخیصمیدادن الان ممکن بود نیاز به برداشتن کل حنجره نباشه از طرفی امکان روش درمان دیگه ای هست اینکه برداشتن حنجره باعث مختل شدن روند زندگی اجتماعی و کاری پدرم خوهد شد و ممکنه با وجود درمان با این تغییر ضربه روحی سختی بخورن و از لخاظ روحی از پا دربیان من میخوام بدونم با عمل لیزر همزمان با جراحی باز ممکنه که بتونن حنجره رو نگه دارند و به بهبود ادامه و روند زندگیش کمک کنن ممنون میشم پاسخ بدید
   • سلام. لطفا نگران نباشید و به اتفاقات گذشته فکر نکنید. ممکن است با تشخیص زودتر نیازی به برداشتن کل حنجره نبود. ولی  بعد از برداشتن حنجره، تمرینات توانبخشی صورت میگیرد و استفاده از لوازمی برای صحبت کردن به پدرشما کمک خواهد کرد. از نظر روحی این عمل جراحی تاثیرتی خواهد گذاشت ولی با مراجعه به موقع به گفتاردرمانگر از تاثیرات روحی و روانی این عمل جراحی کاسته می شود. قبل از عمل جراحی حتما به گفتاردرمانگر مراجعه فرمایید تا مشاوراتی را به شما ارائه دهد. بعد از عمل جراحی نیز گفتاردرمانگر به شما کمک خواهد کرد  و نحوه صداسازی و صحبت صحیح را آموزش می دهد. به زودی مقاله ای در زمینه گفتاردرمانی در سرطان حنجره و برداشتن حنجره در این سایت منتشر خواهد شد. حتما به سایت مراجعه فرمایید. مطالعه این دو مقاله به شما کمک خواهد کرد.
  • سلام همسرم از حدود یکسال پیش هروقت بلند حرف میزد یا غذای تند میخورد از گلوش خون میومد.و گاهی تکه هایی شلیه به گوشت از گلوش خارج میشد.به دکتر مراجعه کرد جواب خاصی نگرفت تا الان که دوباره مشکلش تشدید شد و دکتر رفت وبا اصرار خودش دکتر آینه گذاشت و یک لحظه تو فکر فرو رفت وبراش عکس نوشت.از الان تا وقتی که عکس انجام بشه من خیلی استرس دارم یعنی آیا سرطانه؟
   • سلام و ممنون از سوالی که مطرح فرمودید. اصلا نگران نباشید. این اتفاق می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مانند آسیب به بافت حنجره. و لزوما نشان دهنده سرطان نیست. تشخیص قطعی سرطان با نمونه برداری از حنجره تشخیص داده می شود. با انجام عکس برداری از حنجره و تفسیر آن از سوی پزشک، علت این اتفاق مشخص خوهد شد.
    • مرسی از سایت خوبتون و پاسخگویی سریعتون.امروز عکسبرداری کردن و گفت یک ضایعه در حنجره هست ولی خوشبختانه سرطان نیست.ولی به دلیل تعطیلات هنوز عکس رو به پزشک گوش حلق بینی نشون ندادیم
   • با سلام و احترام. خواهش میکنم. باتوجه به نوع ضایعه احتمالا نیاز به برنامه ی صوت درمانی داشته باشید. این برنامه کمک به کاهش ضایعه و بهبودی صوت و عواقب ناشی از ضایعه می کند. در صورت تجویز پزشک متخصص به برنامه ی گفتاردرمانی حنجره (صوت درمانی) در صورت تمایل می توانید از فرم تماس با ما و یا در شبکه های اجتماعی با ما در ارتباط باشید تا بتوانیم ارزیابی دقیقتر و راهنمایی بیشتری داشته باشیم. به امید سلامتی هرچه بیشتر برای شما و همسر گرامیتان
  • سلام هزینه جراحی سرطان حنجره بدخیم حدودا چقدر میشه؟بیمه تعلق میگیره؟بیمارستان دولتی هزینش چقدرمیشه؟ممنون
   • با سلام. هزینه های جراحی با توجه به بیمارستان و جراحی که مدنظر دارید متفاوت است و با مراجعه به جراح، می توانید از هزینه ها به طور دقیق مطلع شوید.
  • سلام ببخشید من بدلیل مشکل مادرزادی ریه و نای من حجمش یک سوم کمتر از حالت نرماله و الان سه چهار روزه صدام قطع شده سرفه های شدید فشار در قسمت گلو و سینه و ریه ام میسوزه و درد میگیره نفسمم با فشار اوردن برای حرف زدن اروم کم میارم ایا میتوان مشکوک ب علایم سرطان شد؟؟
   • با توجه به اینکه شما بیماری زمینه ای داشتید، این شرایط باید دقیقتر معاینه گردد. سرماخوردگی و حضور در محیط آلوده و دارای گرد و غبار نیز می تواند این حالت را ایجاد کند. ممکن است به ماده خاصی حساسیت داشته باشید. برای ارزیابی دقیق تر به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید.
  • سلام من در ته گلوم یه جوش سر سفید دارم که اگر گردنمو خم کنم میتونم یه چیز توده مانند رو که جابه جا میشه حس کنمو گلو درد هم دارم ایا میتو نه نشانه سرطانباشه؟
   • با سلام و ممنون از سوال شما. اگر شما از صدای خود زیاد استفاده می کنید، یا شغلی دارید که مجبور هستید برای مدت طولانی بلند و محکم صحبت کنید، این علایم می تواند وجود فشار به تارهای صوتی شما را نشان دهد. اگر از تارهای صوتی به مدت طولانی و به طرز نادرست استفاده شود، ضایعاتی روی آن ها ایجاد می شود که برای درمان آن ها باید به گفتاردرمانگر مراجعه کنید. البته این ضایعات برروی تارهای صوتی هستند که خود فرد قادر به مشاهده آن ها نیست. اگر این ضایعه جوش مانند که می فرمایید در انتهای ریشه زبان شماست، احتمالا ربطی به تارصوتی ندارد. این موردی که فرمودید باید بیشتر و دقیق تر توسط متخصص مشاهده و معاینه گردد. حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید تا ماهیت این ضایعه جوش مانند دقیق تعیین شود.
  • سلام، بهترین جا برای درمان سرطان حنجره کجاست؟ یکی از اقوام دچار این بیماری شده، ابتدا فکر کردن که گواتر داره بردنش بیمارستان دکتر که خواسه عملش کنه تیکه برداری کرده و متوجه شده سرطانه با تعداد زیادی تومور که تو گلوشه، قسمتی از اونو برداشتن بعد دست نگه داشتن. الان میخام بدونم بهترین جا برا عمل کجاس
   • با سلام و ممنون از سوال شما. بیمارستان های مختلفی در تهران وجود دارند و متخصصین زیادی هستند که در این زمینه تبحر دارند. بخش مراکز درمانی سایت توان درمان در حال راه اندازی است و پس از راه اندازی می توانید از این قسمت استفاده بفرمایید.
  • سلام من تقریبا علائم گفته شده رودارم ولی من  ۳سال پیش باخوردن خیار صدام  میگرفت و گلودرد الان هرخوراکی ک میخورم همینطورمیشه دکترم رفتم ولی جواب قانع کننده ای نداد گفت الرژی نسبت ب ادویه واینا داری ولی من ب بعضس ازمیوه ها هم همین واکنشو نشون میدم میتونه نشانه سرطان حنجره باشه؟
   • با سلام. فقط وجود این علامت به تنهایی برای تشخیص سرطان حنجره کافی نیست. برای تشخیص قطعی سرطان باید نمونه برداری صورت گیرد. اگر بدن شما فقط نسبت به میوه های خاص (مانند میوه هایی که رنگدانه دارند یا ویژگی خاص دیگری دارند) این واکنش را نشان می دهد، به احتمال زیاد آلرژی است. ولی اگر در بلع اکثر مواد غذایی مشکل دارید یا بقیه علایم بیان شده را دارید، حتما به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید. تا در صورت نیاز استروبوسکوپی (عکسبرداری از حنجره) برای شما تجویز خواهد کرد.
  • سلاممامان من دچار سرطان حنجره شد 30 جلسه پرتو درمانی کرد بعد دوباره اندوسکوپی کردن نمونه گرفتن تو نمونه برداریش مشخص شد همه توده ها کامل از بین رفته در طول درمانش صداش میگرفت دوباره درست میشد. الان 3 ماه از نمونه برداریش گذشته 2 ماهی میشه که صداش گرفته و خوب نمیشه اوایل دکتر گفت ممکنه اثرات پرتو درمانی باشه و به مرور خوب میشه ولی الان که خیلی طول کشیده دکتر حلقو بینیش گفته که ببرنش اتاق عمل و دوباره نمونه گیری کنن که بفهمن چرک سادست یا  دوباره عود کردهممکنه بیماریش دوباره عود کرده باشه؟؟؟؟ یا دلیل دیگه ای میتونه داشته باشه
   • سلام. پرتو درمانی می تواند مشکلاتی در صدا ایجاد کند. اگر صدا هیچ تغییری نکرده و بهتر نشده، به پزشک مراجعه بفرمایید تا در صورت نیاز نمونه برداری صورت گیرد. پزشک باید علایم را بررسی کند و در صورت نیاز ارزیابی های بیشتر انجام دهد تا مشخص شود که سرطان دوباره عود کرده یانه. فقط با علامت گرفتگی صدا نمیتوان بازگشت یا عدم بازگشت سرطان را تشخیص داد. پس حتما به پزشک متخصص مراجعه بفرمایید.
  • سلام.من چندوقتی میشه در حالت خوابیده حس میکنم در گلوم چیزی هست و اب میخورم وقتی اب میخورم برای مدت کمی برطرف میشود و دوباره شروع میشود بعضی وقتا هم خس خس سینه دارم و نفس کشیدن برام سخته جوری ک حتما باید سرفه کنم تا بهتر بشه تنفسم هوا ک وارد گلوم میشه حس بد میگیرم..ایا باید ب سرطان شک کنم؟
   • با سلام. امیدوارم عذرخواهی ما را از تاخیر در پاسخ به سوالتان بپذیرید. نگرانی شما را درک می کنم. شرایطی که فرمودید می تواند نشانه ی اختلالات دیگری نیز باشد. پیشنهاد می کنیم حتما به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید. در صورت نیاز از حنجره شما استروبوسکوپی (تصویربرداری حنجره) گرفته می شود. این تصویربرداری نیز شرایط سختی ندارد. به علاوه علائمی که فرمودید ممکن است در نتیجه ی رفلاکس اسید معده، ایجاد ندول، التهاب و یا... باشد. لذا کمتر استرس داشته باشید (همین استرس آسیب زننده است) و با آرامش به پزشک مراجعه بفرمایید. با تشکر
    • از راهنمایی و رفع نگرانیهاتون در تمام پاسخ هاتون ممنون
  keyboard_arrow_up
  3 اشتباه بزرگ در اولین ملاقات

  3 اشتباه بزرگ در اولین ملاقات!

  ایمیل با موفقیت برای شما ارسال شد!