مشاوره با متخصص
تماس تلفنی با ما تماس تلفنی با ما
ویزیت در منزل نوبت درمان آنلاین
ویزیت در منزل ویزیت در منزل

اولین سایت مناسب افراد دارای کور رنگی!

مقدمه

تابحال تصور کرده اید که افراد دارای کوررنگی چطور دنیا را می بینند؟ و آیا می دانستید که استانداردهایی برای طراحی و دیزاین مخصوص این افراد وجود دارد؟

همانطور که در مقاله “کور رنگی” به طور کامل توضیح داده ایم، افراد دارای کور رنگی به ندرت خاکستری می بینند! یعنی برخلاف تصور عموم بیشتر این افراد، فقط در دیدن برخی از رنگ ها مشکل دارند.

کور رنگی چیست؟

کور رنگی به عدم توانایی فرد در دیدن رنگ ها می گویند. در حقیقت کور رنگی در نتیجه ی آسیب به سلول های شبکیه ی چشم یا عصب بینایی ایجاد می شود.

علت کور رنگی در نتیجه ی نقص ژنتیکی و یک اختلال ارثی می باشد. این بیماری کوروموزومی وابسته به x مغلوب است. در مردان شایع تر است چون صرفا یک کروموزوم x دارند. در نتیجه احتمال انتقال این بیماری بیشتر است.

علاوه بر مشکلات ژنتیکی، بیماری های زیر نیز می توانند کور رنگی ایجاد کنند:

 • بیماری پارکینسون ( Parkinson’s disease) : پارکینسون با آسیب به سلول های شبکیه می تواند منجر به کور رنگی شود.
 • آب مروارید: در بیماری آب مروارید عدسی چشم کدر می شود و رنگ ها شفافیت لازم را ندارند. این اختلال پس از عمل آب مروارید می تواند درمان شود.
 • نوروپاتی اپتیک ارثی لبر ( LHON ) : یک بیماری وراثتی نسبتا شایع در مردان است. این بیماری ممکن است تنها علامتش فقط درجه ای از کور رنگی باشد. نوروپاتی اپتیک ارثی لبر اغلب که به کوری رنگ قرمز و سبز می انجامد.
 • سندروم کالمن: یک نوع بیماری ارثی است که باعث آسیب به غده هیپوفیز در مغز می شود. کور رنگی نیز می تواند تنها یکی از علائم این سندروم باشد.

کور رنگی انواع مختلفی دارد که شامل:

 • تک رنگ بینی Monochromacy
 • دو رنگ بینی Dichromacy
 • سه رنگ بینی ناهنجار

بسیاری از افراد دارای کوررنگی ممکن است تا سالیان سال متوجه کوررنگی خود نشوند. چرا که تصور می کنند باقی افراد نیز مثل خودشان رنگ ها را همینطور میبینند!

در ادامه فرد از اطرافیان می شنود که برای دو رنگ بسیار مشابه دو نام متفاوت می گذارند. مثلا در تصویری که در ادامه می بینید فرد توانایی دیدن رنگ نارنجی را ندارد. ولی از اطرافیان می شنود که در این تصویر رنگ نارنجی و سبز وجود دارد. در نتیجه یاد میگیرد که بر اساس دیگر فاکتور ها نظیر میزان شفافیت و… متوجه این رنگ بشود.

پس فکر می کند که باقی افراد نیز مانند خودشان این تمایز را بر اساس میزان شفافیت و … می گذارند.

افراد دارای کور رنگی چطور می بینند؟

بسته به نوع کور رنگی که فرد دارد میزان طیف رنگی اون نیز متفاوت است. بعضی افراد فقط یک رنگ از سه رنگ اصلی یعنی قرمز، سبز و آبی را نمی بینند.

بعضی افراد دو رنگ را نمی بینند و برخی دیگر هر سه رنگ را می بینند اما به شکل طبیعی نیست.

علائم کور رنگی

تصویر فوق نمونه ای از دید یک فرد دارای کور رنگی است. همانطور که میبینید در تصویر فوق فرد دارای کور رنگی، رنگ نارنجی یعنی هویج ها را به رنگ سبز می بیند. در نتیجه قادر به تشخیص این رنگ نیست.

افرادی که با این اختلال بزرگ می شوند معمولا با این رنگ ها تطبیق پیدا کرده و سازگار می شوند. یعنی بر اساس شفافیت، کنتراست و باقی فاکتور های بینایی متوجه این تفاوت می شوند. با اینحال اگر ما در شرایط عادی دچار این اختلال شویم تمایز این رنگ ها برای مغز ما بسیار سخت خواهد بود!

توان درمان: مناسب افراد دارای کور رنگی!

وبسایت توان درمان مفتخر است که اعلام کند اولین وبسایت در زمینه توانبخشی و پزشکی و روانشناسی است که برای افراد دارای کور رنگی بهینه شده است.

در تمام وبسایت از ترکیب رنگ ها، کنتراست، وضوح و دیزاینی استفاده شده است که این افراد بتوانند براحتی از سایت استفاده نمایند.

همانطور که در ادامه مشاهده می کنید افراد دارای کور رنگی به شکل های زیر سایت توان درمان را می بینند (برای بزرگنمایی کلیک کنید):

سبز کوری (deutranopia)
سبز کوری

در سبز کوری (تصویر فوق) فرد نور بازتاب شده به چشم را دریافت کرده ولی نمیتواند طیف سبز رنگ را تشخیص دهد. در نتیجه در بسیاری از رنگ ها تغییراتی خواهد داشت. سبز کوری از شایعترین نوع کور رنگی می باشد.

سرخ کوری (protanopia)
سرخ کوری

سرخ کوری نیز طیف رنگ نزدیک به قرمز را تشخیص نمی دهد. در نتیجه در دیدن بسیاری از رنگ ها دچار مشکل می شود. بخصوص رن های گرم، چون بخشی اصلی تمام رنگ های گرم، قرمز است. (رنگ گرم مثل قهوه ای)

آبی کوری (tritanopia)
آبی کوری

آبی کوری نیز طیف رنگی آبی را فرد نمی تواند به درستی تشخیص دهد. در نتیجه این افراد نیز در طیف رنگ های سرد به مشکل به می خورند.

موارد بالا دورنگ بینی هستند. دورنگ بینی به این معنی است که فرد یکی از رنگ های اصلی را نمی تواند ببیند. دورنگ بینی شامل:

 • سرخ کوری protanopia : فرد قادر به تشخیص رنگ قرمز نیست. در نتیجه بیشتر قرمز مایل به تیره و سبز می بیند.
 • سبزکوری deuteranopia : فرد قادر به تشخیص رنگ سبز نیست. این مدل شایع ترین نوع کور رنگی می باشد.
 • آبی‌کوری tritanopia: فرد قادر به تشخیص رنگ آبی نمی باشد. اغلب نیز آبی و سبز را باهم اشتباه می کند.

همانطور که مشاهده میکنید این افراد در مطالعه و استفاده از سایت کمترین مشکل را دارند.

از طرفی نوع کمتر شایعی از کور رنگی وجود دارد که تک رنگ بینی می باشد. یعنی فرد قادر به دیدن هیچ رنگی نیست. دنیا برای این فرد سیاه سفید است. به طور مثال سایت توان درمان را به شکل زیر می بیند (برای بزرگنمایی بر روی عکس کلیک نمایید):

تک رنگ بینی (monochromacy)
تک رنگ بینی

وب سایت توان درمان حتی برای افراد تک رنگ بین نیز بهینه شده است. تمامی تصاویر، متون و لینک ها از کنتراست و شفافیت مناسب برای افراد دارای کور برخوردار می باشند.

یک نکته ی جالب این است که اکثر افراد دارای کور رنگی گاها تا سالها (و حتی ممکن است هیچوقت) متوجه کور رنگی خود نشوند! فرض کنید فردی رنگ آبی را نمی بیند. چون فرد با توجه به میزان نور و شفافیت تفاوت آبی و باقی رنگ ها را تشخیص می دهد و از اطرافیان می شنود که این رنگ متفاوتی هست فکر میکند بقیه نیز مثل خودش می بینند.

 • استانداردهای طراحی برای افراد کور رنگی
 • تصویرسازی مناسب از بخش های مختلف سایت
 • نگاه کامل از یک فرد دارای کوررنگی
شما می توانید نظرات خود را در رابطه با این مطلب در این قسمت درج نمایید.

توجه! در این بخش سوالات تخصصی شما توسط متخصصین پاسخ داده نخواهد شد. برای دریافت مشاوره تخصصی می توانید وارد سامانه مشاوره توانءء درمانءءء شوید.

2 دیدگاه

  • سلاممن بالاخریه متوجه نشدم که آیا کوررنگی درمان دارد یا نه ؟؟؟!!!مواردی که مطرح کردید فقط در حد تشخیص نوع کوررنگی است . در مورد درمان چطور ؟
  keyboard_arrow_up
  3 اشتباه بزرگ در اولین ملاقات

  3 اشتباه بزرگ در اولین ملاقات!

  ایمیل با موفقیت برای شما ارسال شد!