مشاوره با متخصص
تماس تلفنی با ما تماس تلفنی با ما
ویزیت در منزل نوبت درمان آنلاین
ویزیت در منزل ویزیت در منزل

سندروم تونل کارپال

مقدمه

چقدر با سندرم تونل کارپال آشنایی دارید؟ آیا تا بحال در چهار انگشت اول خود حس گزگز و مور مور را تجربه کرده اید؟ اگر شما یکی از افرادی باشید که در شغل یا در کار های روزانه ی خود استفاده ی زیادی از دست خود می کنید، ممکن است با این حس ها آشنایی داشته باشید.

این حس درد و گز گز و مور مور، از مچ شما شروع می شود و تا نوک انگشتان کشیده می شود. این حس ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصبی در محل باریکی در مچ شما، اتفاق می افتد. در ادامه می خواهیم بدانیم تونل کارپ کجاست؟ چگونه این فضا تنگ می شود؟ و چه کارهایی می توان برای پیشگیری و درمان انجام داد…

سندرم تونل کارپال چیست؟

سندروم تونل کارپال اینفوگرافی

سندروم تونل کارپال ( به انگلیسی: Carpal tunnel syndrome یا به اختصار CTS) گیر افتادگی و فشرده شدن عصب در داخل تونل کارپ می باشد. این سندروم همچنین به سندروم تایپیست ها معروف است! (علت را در ادامه خواهیم فهمید)

این عصب حس انگشت شست، انگشت اشاره، وسط و بخشی از انگشت حلقه را فراهم می کند. همچنین حرکت عضلاتی که به انگشت شست می روند را نیز امکان پذیر می کند. سندروم تونل کارپال می تواند در هر دو دست اتفاق بیوفتد.

ورم یا التهاب در محل مچ دست باعث فشردگی این عصب می شود و تونل کارپال را ایجاد می کند. این فشردگی می تواند منجر به حس گز گز، ضعف و بی حسی در سمت انگشت شست بشود.

این سندروم، سندرومی نسبتا شایع است و خانم ها را ۲ برابر بیشتر از آقایان درگیر می کند. بیشتر افراد درگیر میانگین سنی ۵۴ سال را دارند.

تونل کارپال چیست و چه چیزهایی را در برمی گیرد؟

آناتومی تونل کارپال

تونل کارپ یک ساختار محکم استخوانی-فیبری است که از استخوان های مچ و لیگامان (رباط) عرضی ساخته شده است. این ساختار همانطور که از اسمش پیداست مانند تونلی می ماند که اجزایی از درون آن عبور می کنند و از ساعد وارد دست می شوند.

مجموعا ۹ تاندون از طریق این تونل از ساعد وارد دست می شوند. علاوه بر اینها یک عصب و یک شریان هم از این طریق وارد دست می شود. نام این عصب، مِدیَن Median است. این عصب انگشت های شست، اشاره، وسط و نیمه ای از انگشت حلقه را عصب می دهد و حس آنها را تامین می کند. به علاوه این عصب به چندین عضله ی عموما مرتبط با شست هم عصب می دهد و پیام حرکتی را به آنها منتقل می کنند.

بنابراین، اگر این عصب تحت فشار قرار بگیرد، هم می تواند علائم حسی بدهد و در موارد شدیدتر منجر به ظهور علائم حرکتی شود. اگر به نحوه ی عصب دهی عصب مدین دقت کنید، در ادامه متوجه می شوید که به چه دلیل علائم اینگونه بروز می کنند!

عوامل بوجود آورنده سندروم تونل کارپال چیست؟

عوامل بوجود آورنده ی سندروم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال در اثر فشرده شدن عصب مدین در مچ بوجود می آید که این ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. برای نمونه، این فشره شدن ممکن است در اثر ضربه باشد مثلا در اثر شکستگی انتهای ساعد و یا در اثر خم و راست کردن تکراری و طولانی مدت مچ دست و انگشتان این اتفاق بیافتد!

برخی از عوامل شایع مرتبط با سندروم تونل کارپال عبارتند از:

 • دیابت
 • بدعملکردی تیروئید
 • تجمع آب در بدن از دوران بارداری یا یائسگی
 • فشار خون بالا
 • بیماری های خود ایمنی مثل روماتیسم مفصلی (یا آرتریت روماتوئید)
 • شکستگی یا ضربه به مچ دست

سندروم تونل کارپال می تواند در اثر کشیدگی مکرر تشدید و بدتر بشود. حرکت بیش از حد مچ دست می تواند باعث فشردگی یا التهاب عصب مدین دست بشود. این علائم می تواند در نتیجه ی موارد زیر ایجاد شود:

 • موقعیت مچ دست شما زمانی که از موس یا کیبورد استفاده می کنید.
 • قرار گرفتن در معرض وسایلی که لرزش زیادی دارند به مدت طولانی
 • هر حرکت تکراری که در آن مچ دست بیش از حد در حالت کشیده قرار دارد مثل تایپ کردن

سندروم تونل کارپال چه علائمی دارد؟

علائم سندروم تونل کارپال

این علائم معمولا در نتیجه ی فشردگی در مسیر عصب مدین ایجاد می شود. دست شما ممکن است در طول روز مکررا به خواب برود و اشیاء از دست شما بیوفتد. دیگر علائم شامل:

 • درد، بی حسی و گزگز در قسمت هایی که توسط این عصب تغذیه می شوند؛ یعنی، در انگشت های شست، اشاره، وسط و انگشت حلقه در سمت کف دست، احساس می شود. این علائم می تواند در همه ی این انگشتان باشد یا فقط در یک یا چندتای آنها باشد.
 • درد و بی حسی هنگام شب هم از علائم شایع آن است. درد های شبانه عموما به خاطر خم بودن یا باز بودن طولانی مدت مچ دست در زیر سر یا بالشت فرد اتفاق می افتد.
 • کار های معمول روزانه مثل رانندگی، نگه داشتن فنجان و تایپ کردن هم ممکن است درد را بدتر کند.

درد و بی حسی گاهی اوقات با ماساژ دادن دست و یا تکان دادن آن، بهتر می شود.

شدت

شدت سندروم تونل کارپال

 1. خفیف: در این حالت، علائم گاهی ظاهر می شوند و گاهی احساس نمی شوند. و حس لامسه هم کاهش پیدا کرده است.
 2. متوسط: علائم اغلب حضور دارند و عضلات شست ضعیف شده اند.
 3. شدید: علائم همیشه حضور دارند، حس کاهش یافته است و عضلات شست به نظر لاغرتر شده اند.

عوامل مستعد کننده سندروم تونل کارپال

دیالیز، بارداری و استفاده از قرص های جلوگیری ممکن است فرد را مستعد این سندرم کند. با این حال CTS (یا همان سندروم تونل کارپال) به دنبال بارداری، موقتی است و خود به خود خوب می شود و جراحی نیاز ندارد.

دیابت، کم کاری تیروئید و مصرف الکل بطور کلی اعصاب محیطی را آسیب می زنند. و در نتیجه اگر به این دلایل آسیب ایجاد شده باشد، فقط عصب مدین را تحریک نمی کند و اختلال در اعصاب دیگر هم وجود دارد.

راه های پیشگیری از سندروم تونل کارپال

سندروم تایپیست (تونل کارپال)

اگر مدت کوتاهی است که این علائم را تجربه کرده اید و یا شغلی دارید که شما را در معرض سندرم تونل کارپال قرار می دهد، نکات زیر کمک می کند که فشار از روی عصب برداشته شود و از ابتلا به CTS و یا بدتر شدن علائم، جلوگیری کند:

 • ملایم تر کار کنید!

در طول روز به دستان خود بیشتر توجه کنید. دقت کنید که موقع گرفتن اشیا، چقدر نیرو وارد می کنید؟! به اندازه ی کافی نیرو وارد می کنید، یا بیش از اندازه ی مورد نیاز دستتان را سفت می کنید؟ یا موقع تایپ کردن، انگشتان خود را محکم روی صفحه کلید فشار می دهید یا فقط به آرامی انگشتانتان را روی صفحه کلید حرکت می دهید؟
در طول روز حواستان به دست هایتان باشد و سعی کنید تا جایی که امکان دارد حرکات را با کمترین نیرو و ملایم تر انجام دهید.

 • بین کار به خودتان استراحت بدهید!

بهتر است هر یک ساعت، ده دقیقه تا یک ربع به خودتان استراحت بدهید و دستتان را خم و راست کنید و حتی کشش بدهید. بخصوص اگر با دستگاه هایی کار می کنید که ویبره دارند یا باعث می شوند نیروی زیادی وارد کنید!

 • از کشش های زیر استفاده کنید

جلوگیری از سندروم تونل کارپال

این حرکات را ۳ تا ۵ بار تکرار کنید

 1. دستتان را مشت کنید، و بعد انگشتانتان را روی دستتان بلغزانید تا جایی که مشتتان کاملا باز شود و یا
 2. دستتان را مشت کنید، و بعد مشتتان را باز کنید طوری که انگشتانتان در حالت کشیده قرار بگیرند و از هم فاصله بگیرند.

تشخیص سندروم تونل کارپال چگونه است؟

پزشک شما با تاریخچه گیری، ارزیابی فیزیکی و دیگر تست ها به تشخیص سندروم تونل کارپال خواهد رسید.

ارزیابی فیزیکی به بررسی جزئی مچ دست، آرنج، شانه و گردن شما می پردازد و هر علت دیگری از فشردگی عصب را بررسی می کند. همچنین مچ دست شما را به خوبی بررسی می کند تا هرگونه علامتی از التهاب، دفورمیتی یا بدشکلی و… را ارزیابی کند.

همچنین سرعت انتقال پیام عصبی را در عصب دست می توانند ارزیابی کنند. اگر در این بررسی سرعت حرکت پیام عصبی در دست پایین باشد، می تواند نشان دهنده ی سندروم تونل کارپال باشد.

درمان سندروم تونل کارپال چیست؟

درمان سندروم تونل کارپال

درمان های موجود برای این سندروم به دو دسته ی غیر تهاجمی و تهاجمی تقسیم می شود. برای تمامی بیماران به جز در مواردی که سندرم تونل کارپ در اثر ضربه ایجاد شده باشد، ابتدا درمان غیر تهاجمی انجام می شود. (درمان های تهاجمی؛ یعنی، درمان هایی که در آنها پوست باز می شود مثل جراحی.)

درمان های غیر تهاجمی برای سندرم تونل کارپال شامل موارد زیر می باشد:

اسپیلنت شبانه و در صورت امکان روزانه داده می شود تا مچ را صاف نگه دارد. درواقع اسپلینت همان مچ بندی است که در تصویر فوق مشاهده می فرمایید. این اسپلینت با صاف نگه داشتن مچ دست کمک می کند مفصل کمتر حرکت کند. در نتیجه به مرور فشار از روی دست کاسته شده و بهبودی مشاهده می شود.

درمان های تهاجمی برای سندروم تونل کارپال شامل:

 • تزریق کورتیزون

تزریق کورتیزول سندروم تونل کارپال

تزریق کورتیزون هم می تواند بهبودی موقت ایجاد کند اما اثر آن معمولا بعد از ۲ تا ۴ ماه از بین می رود. دارو های ضد التهابی هم ممکن است برای کاهش التهاب استفاده شوند اما به اندازه ی تزریق کورتیزون، موثر نیستند. 

 • جراحی

فیزیوتراپی در سندروم تونل کارپال

فیزیوتراپی سندروم تونل کارپال

قبل از جراحی

فیزیوتراپی یکی از  موثرترین درمان هایی است که برای این سندروم وجود دارد و در شرایطی که علائم حرکتی حضور ندارند و عضلات شست سالم اند، می تواند بهترین گزینه باشد. هر چه سریع تر مداخله شود، درمان موفق تر خواهد بود.

فیزیوتراپی، علائم مربوط به سندرم تونل کارپ را از طریق تمرینات لغزاندن عصب و همچنین لغزاندن تاندون ها در کنار هم کاهش می دهد.

در این درمان، علاوه بر عصب و عضلات مرتبط، مفاصل  آن ناحیه هم بررسی می شود و موبیلیزیشن ( انجام حرکات داخل مفصلی به صورت جزء به جزء)  مفصل هم انجام می شود.

به علاوه تمرینات تقویتی هم برای عضلات حرکت دهنده ی آرنج و مچ در دامنه ی بدون درد و علامت یاد داده می شود. فقط در کسانی که برای مدت طولانی به این سندرم مبتلا هستند و با درمان های غیر تهاجمی نتیجه نگرفته اند، جراحی نیاز می شود.

بعد از جراحی

درد مچ دست سندروم تونل کارپال

بعد از جراحی، فیزیوتراپی برای رسیدن به بهبودی کامل نیاز است. توانبخشی بعد از جراحی شامل نکاتی در ارتباط با نگه داری صحیح از زخم و در صورت نیاز ماساژ بافت اسکار را هم شامل می شود.

تمرینات لغزاندن تاندون ها ضروری است که هم به افزایش دامنه ی حرکتی کمک می کند و هم با حرکت دادن تاندون ها در کنار یکدیگر، از چسبیدن آنها به همدیگر جلوگیری می کند.

بنابراین، به مرور درد کم می شود و حرکات دست برمی گردد. حساسیت زخم جراحی کم می شود و باعث می شود محل جراحی نرم تر شود. بعد به تدریج روی قدرت عضلات دست کار می شود. تا کم کم فرد بتواند کار های خودش را با دستش انجام دهد.

جراحی سندروم تونل کارپال

جراحی سندروم تونل کارپال

دو روش برای درمان جراحی این سندرم وجود دارد.

 1. جراحی اندوسکوپیک: این روش با برش جراحی کوچک انجام می شود.
 2. جراحی باز: غالبا این روش ترجیح داده می شود. در روش دوم احتمال بروز عوارض کمتر است و به همین دلیل ارجحیت بیشتری دارد.

در روش جراحی، لیگامان عرضی را برش می زنند و از این طریق فشار را از روی عصب مدین بر می دارند.

بعد از جراحی مچ دست را برای مدت کوتاهی بی حرکت می کنند. این بی حرکتی معمولا طولانی تر از ۲ هفته نیست. بی حرکتی طولانی تر از دو هفته احتمال عوارضی مثل ایجاد سفتی و جلوگیری از حرکت تاندون ها و عصب را افزایش می دهد.

از آنجایی که هدف از این جراحی ترمیم تاندون و عصب نیست و کاری با این اجزا ندارد، حرکت منعی ندارد و می توان تمرین ها را کم کم شروع کرد.

آیا این مقاله توانست به شما در رابطه با سندروم تونل کارپال کمک کند؟ نظرات و دیدگاه های خود را برای ما بفرستید. همچنین شما می توانید از “مشاوره ی آنلاین” با متخصصین تیم توان درمان بهره مند شوید.

 

 • تا چه اندازه با تونل کارپال آشنا شدید؟
 • علائم سندروم کارپال تونل
 • نحوه ی تشخیص سندروم کارپال تونل
 • تا چه اندازه با راه های پیشگیری و درمان این سندرم آشنا شدید؟
Sending
۱
۵
نظر شما:
مجموع امتیازها: ۳.۳۲ ( تعداد نظرات: ۱۰۳۲)
شما می توانید نظرات خود را در رابطه با این مطلب در این قسمت درج نمایید.

توجه! در این بخش سوالات تخصصی شما توسط متخصصین پاسخ داده نخواهد شد. برای دریافت مشاوره تخصصی می توانید وارد سامانه مشاوره توانءء درمانءءء شوید.

85 دیدگاه

  • سلام من شغلم پرتغال چینی هستشمن جدای از درد و گز گز و بی حسی وسط ساعدم قسمت ماهیچه ایی هم همون درد و گرفتگی رو دارمبطوری با شدت از خواب بیدار میشم ونمیتونم بخوابم تا بیشتر از نیم ساعتو انگار بجای رگ و عصب توی دستم سیخهای سرد هستشاگر جواب بدین ممنون میشم
  • سلا‌م خسته نباشید من ۳سال این درد سندروم رادارم چندروز پیش رفتم دکتر گفته باید عمل کنی ولی میترسم بازم برگرده .کسی بوده ک عمل کرده باشه خواهش میکنم راهنمایی کنید نمیدونم عمل کنم نکنم برمیگرده بر نمیگرده؟؟؟
  • من با این تفاسیر نمیدونم عمل کنم یا نه؟وقتی بازم برمیگرده
  • سلام،آیا امروزه از طریق لیزر ویا سوند بدون نیاز به بازشدن جراحی ویا عمل Z انجام میشود؟ مکان آنرا بفرمایید.تشکر.
  • سلاممن حدود ۴ سال هست که با این مشکل روبرو هستم و طی این مدت درد دستام خیلی زیادتر شده . اوایل فقط خواب رفتگی بود و موقتی ولی الان تبدیل به درد های شدید شده طوری که از شدت درد از خواب بیدار میشم . بیشتر از یک دقیقه نمیتونم‌با دستام کاری بکنم و بعدش سریع خواب رفتن و دردشدون شروع میشه که باید تکونشون بدم یا حالتشون رو عوض کنم نه بتونم کارم‌رو انجام بدمیه مدت هم مچ بند میبستم ولی تاثیری نداشت و بیخیالش شدم الان من باید چکار کنم ؟ خسته شدم از این همه درد کشیدن 
   • بله. پس از انجام فیزیوتراپی و برطرف شدن علائم و آماده شدن دست برای انجام فعالیت های مختلف، با رعایت اصول و تکنیک های صحیح می توان ورزش سنگین هم انجام داد.
    • سلام  مطلب علمی شما خیلی بهم کمک واطلاعات داد.امیدوارم همیشه موفق وموید بوده باشید..من ورزشکارم در حرکات مچ دست ..دستهام اکثرا سوزن وسوزن کرخت وبی حس می شوند ..
  • سلام...ممنون از متن کاملتان.من حدود پنج روز که دست راستم عمل کردم‌‌‌..تا دیروز خوب بودم..از امروز گز گز دستم و حالت خواب رفتگی آن شروع شده،،به نظر شما چه مار باید بکنم؟؟؟
  • با سلام ممنون از اطلاعت خوبنون من مدت یک هفته است قرص ضد بارداری میخورم و از دیشب دچار خواب رفتگی و گز گز دست و پا شدم قبلا دیابت باردی و کم کاری تی روئد دردوران بارداری هم داشتم لطفا راهنمایی کنید خوردن قرص رو ادامه بدم یا خیر
  • سلام وقت بخیر مادر بنده حدود ۴۰ روز قبل عمل تونل کارگاه روی دو دست انجام داد ولی هیچ آثاری از بهبودی ندارد و حتی دماغی و درد دست هاش بیشتر هم شده لطف میکنید راهنمایی کنید ممنون...
   • با سلام و احترام. بعد از جراحی تونل کارپال باید فیزیوتراپی انجام شود تا چسبندگی ها برطرف شود و بهبودی حاصل شود.
  • سلام من حدودا دوماه پیش مچ دست راستم درد میکرد اوایل گاهی اوقات بود ولی بعدش بیشتر شد رفتم دکتر واسم یه سری ویتامین و تقویتی نوشت بعد از اینکه مصرف کردم مچم خوب شد ولی الان انگشت شصت و اشاره ام درد میکنه بخصوص نوک انگشتام و ورم کردن به نظرتون ممکنه سندروم تونل کارپال باشه؟؟
   • با سلام و احترام. ممکن است مشکل شما سندروم تونل کارپ باشد. برای بررسی و ارزیابی بیشتر به متخصص ارتوپدی مراجعه فرمایید.
  • سلام وقت بخیر من دو ماه قبل زایمان کردم. تقریبا یک ماه بعد از زایمان بی حسی دستان من شروع شد.کارم هم با کامپیوتر بود قبل از زایمان.به پزشک مراجعه کردم بعد از گرفتن نوار عصب برام گیر کردن عصب تشخیص دادن. دکتریه سری دارو بهم دادن و گفتن اگه یک ماهه با دارو بهتر نشدم باید جراحی کنم . حالا با توجه به اینکه بعد از بارداری ایجاد شده ممکنه خود به خود بهتر بشه و نیازی به جراحی نداشته باشم. دکتر حرفی از این مورد نزدن. خیلی ممنونم
  • سلام  من  حدودا دو هفته پیش کف دستم همونجا که تو عکس  تونل کارپال  هست درد میکنه  درد بدی داره ولی جای درد رو لمس نمیکنم صبح که از خواب بیدار میشم حس میکنم خوب شد ولی همین که بلند میشم دستم آویزون میشه درد شروع میشه  چند وقته کار دستی زیاد میکنم و همون دوهفته پیش خاک گلدون رو عوض کردم نمیدونم چیکار کنم خیلی دردش اذیتم میکنه
   • با سلام و احترام. لطفا جهت بررسی و ارزیابی بیشتر و دریافت تمرینات مربوط به مشکلتان، از طریق سامانه ی مشاوره اقدام به ثبت پرونده در بخش فیزیوتراپی نمایید. با تشکر
  • با سلام من آرنج دست چپم ضربه خورده بود الان مچ دستم درد میکنه ولی گز گز یا سر نمیشه مچمو عقب جلو میکنم درد میگیره یا بعضی وقتا حالت عادی هم درد داره میترسم چسبندگی باشه 
  • سلام و ممنون بابت مطالب آموزنده ای که گذاشتید.بهنام هستم 28 ساله نزدیک به 8 سال پیش عصب مدین دست راستم از ناحیه مچ قطع شد و پس از عمل جراحی مشکل اختلال حرکتی که داشتم کاملا برطرف شد اما متاسفانه حس لامسه دستم هنوز کاملا برنگشته (خیلی ضعیفه، طوری که بدن دیدن چیزی با حس لامسه نمی دونم تشخیصش بدم البته گرما، سرما و فشار رو می تونم تشخیص بدم)مطالب شما رو داشتم می خوندم برام جالب بود که بعد از عمل جراحی، تمام نشانه هایی که شما برای سندروم تونل کارپال شرح دادید رو بنده دارم.حالا سوالم اینه که آیا امکان داره در اثر ضربه ای که به مچ دستم وارد شده بود یا دلایل دیگه مشکلم بعد از عمل جراحی ترمیم عصب آسیب دیده نباشه و تنگی کانال باشه؟ممنون
   • سلام.وقتتان بخیر. این امکان وجود دارد که بعد از جراحی عصبتان چسبندگی داده باشد و این علائم را برای شما ایجاد کرده باشد. آیا شما بعد از جراحی یک دوره فیزیوتراپی شده اید؟ یا خیر. با تشکر از اینکه با ما مشورت کردید. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر به سامانه ی مشاوره ی توان درمان مراجعه کنید.
  • سلام من حدود1سال پیش عروسی کردم و پنج ماه خونه مامانم نشستم تا خونم اماده بشه چون لباسشویی نداشت لباسها رو با دستم میشستم اولین علامت از همون روز بیرون زد مچ دستم خیلی درد میکرد که شوهرم با اب ولرم و نمک و روغن زیتون مالید و بست که خوب شدم دیگه دردی نمیکرد تا چند روزه که دوباره درد گرفت شدت دردم دیروز بود که ببخشید شلوارم هم نمیتونستم بالا بکشم خیلی درد داشتم الان دردم دوباره کم شده ولی خفیف دردی میکنه به نظرتون مشکل از چیه 
   • سلام. این احتمال وجود دارد که در اثر چلاندن لباس ها در یکسری از تاندون های اطراف مچ التهاب ایجاد شود. با اینحال برای اینکه بتوانم پاسخ مطمئن تری به شما بدهم، به اطلاعات بیشتری نیاز دارم. برای دستیابی به مشاوره ی بهتر به سامانه ی مشاوره ی توان درمان مراجعه کنید. باتشکر
  • سلام شش ماه است که عمل تنی کانال عصب دست را انجام داده ام وحالا دستم خوب که نشده هیچ بلکه بدتر هم شده به نظر شما برای بهبود این مشکل چه باید کنم آیا فیزیوتراپی می تواند مشکل مرا حل کند
  • سلام ،۳۲ سالمه مچه دسته چپم تقریبا ۳ سال پیش درد داشت زمانی که خم میکنم یا میخوام از جام بلند شم عکس گرفتم رفتم دکتر گفت چیزیت نیست ولی همون حالت باهام موند دیگه الانم دسته راستم همون‌حالت شده از ناحیه مچ همون‌مشکلو پیدا کرده علتش از چی میتونه باشه در ضمن در حالت عادی درد نداره فقط زمانه خم کردن مچ..... تغیری هم در دستانم ندارم
   • با سلام و احترام. لطفا جهت بررسی و ارزیابی بیشتر به سامنه ی مشاوره ی توان درمان مراجعه و اقدام به ثبت پرونده در بخش فیزیوتراپی نمایید و اطلاعات دیگری نیز راجع به نوع فعالیتی که در شغل یا فعالیت تفریحیتان دارید، سابقه ی بیماری های دیگر و ... ارائه نمایید. با تشکر
  • سلام وقتتون بخیربابت متنتون ممنونمن تو باشگاه فشار زیادی به مچم اوردم و درد گرفت و بهش اهمیت ندادم.. و الان فوق العاده ضعیف شدهمثلابرا چند دیقه که روبه بالا میگیرم دستم سر میشه... یا وقتی مچ دستم برا بلند کردن چیزی زاویه میگیره، درد میگیره.... الان من سندروم تونل کارپال دارمدکتر رفتم فرستاد منو ام ار ای گفت تو عکس، مچت خون جمع شده.. (لکه های سفید تو عکس رو میگف) الان من باید چ کنم؟؟ 
   • با سلام و احترام. تجمع مایع (مثل خون) فضای تونل کارپ را تنگ کرده و می تواند منجر به پیدایش علائم سندروم تونل کارپ شود. لطفا جهت بررسی بیشتر به سامانه ی مشاوره ی توان درمان مراجعه و در بخش فیزیوتراپی اقدام به ثبت پرونده نمایید و اطلاعات دیگری راجع به مدت درگیری با این مشکل، درمان های انجام شده و ... ارائه نمایید. با تشکر
  • با عرض سلام من حدود ۲هفته هست که  مچ دست راستم خیلی درد میکنه طوری که با باند می بندم ۲ روز هست که ورم  کرده روی دستم گزگز و مور مور میکنه و انگشت شصتم و اشاره هم امروز مخصوصا شب مور مور میکنه احساس میکنم سر استخوان مچم  یه برآمدگی یا ورم وجود دارد وقتی لمسش میکنم خیلی درد داره  مچ دستم رو نمیتونم به بالا یا داخل خم کنم کارم هم طوری هست که خیلی دستم درگیر نیست بیشترین درد سر مچ دستم هست فقط شب که میخوابم احساس میکنم به مچ دستم فشار میاد( زیر سر و یا مچ به عقب برگشته و فشار اومده ) الان دست راستم ورم داره و نسبت به دست چپ ورمش مشهودتر هست لطفا راهنمایی کنید
   • با سلام و احترام. علائمی که ذکر کردید بسیار شبیه به سندروم تونل کارپال است. به پزشک ارتوپد و سپس به فیزیوتراپی مراجعه کنید. همچنین می توانید از داروخانه اسپلینت سندروم تونل کارپ تهیه کنید و آنرا هنگام خواب استفاده کنید تا از برگشت مچ به عقب هنگام خوابیدن جلوگیری کنید. باتشکر
  • سلام وقتتون بخیر..حدود یک سال که دست راستم ورم داره..اوایل کل دستم درگیر بود..الان فقط دو تا انگشت اشاره و وسط..همون اوایل به دکتر مراجعه کردم چن تا قرص ضد التهاب دادن که خیلی اوضاعش بهتر شد ولی از اون زمان همچنان ورم جزئی تو انگشتام دارم..صبح هام که از خواب بیدار میشم اکثرا درد دارم..ولی بعد چند ساعت کمتر میشه..وقتی زیاد تایپ میکنم یا مینویسم با خودکار اینا درد میگیره..زود خسته میشم..آزمایشم چکاب کامل دادم اوره اینا مشکلی ندارم..لطفا راهنماییم کنید چکار کنم..پیشنهادی برای بهبودی کامل دارین؟
   • با سلام و احترام. لطفا جهت بررسی و ارزیابی بیشتر به سامانه ی مشاوره ی توان درمان مراجعه و اقدام به ثبت پرونده در بخش فیزیوتراپی نمایید و اطلاعات دیگری راجع به سن، سابقه ی بیماری دیابت و یا کم کاری تیروئید، وجود حس گزگز و... ارائه نمایید. باتشکر
  • سلام وقتتون بخیر، مطالبتون بسیار مفید بود،اما مشکل من از آرنجم بود که بعداز گرفتن نوار عصب تشخیص چسبندگی اعصاب در مچ دستم رو دادن، ی تزریق در مچم انجام دادن و به مدت 2 هفته گچ گرفتن اما از روز بعد درد آرنجم کم شده ولی در کف دستم و ساعدم به حدی درد زیاد شده که هر 4 ساعت دیکلوفناک میخورم بازم دردم ساکت نمیشه و شستم بیحس شده، این چند روز هم دکتر نیستن، شما برای تسکین درد پیشنهادی دارید،و آیا بعداز تزریق این علائم طبیعیه؟ 
   • سلام. وقتتان بخیر. میتوانید کم کم یکسری تمرینات را با دستتان شروع کنید: ۱_ ایتدا دستتان را کاملا باز کنید طوری که انگشتانتان کنار هم کشیده قرار بگیرند ۲_ از حالت قبل، ۲ بند انتهایی انگشتانتان را خم کنید اما بند اولتان صاف بماند ۳_ اینبار بند های انتهایی را صاف کنید و بند اول را خم کنید ۴_حالا دستتان را کاملا مشت کنید. این کار را چند مرتبه پشت سر هم انجام دهید. این کار به از بین رفتن چسبندگی های بین تاندون ها و اعصاب کمک میکند. موفق باشید.
  • سلام خسته نباشید من دوماه درگیر درد مچ دست چپم که ب  همراه حالت گزگز و خواب رفتگیه ..یه ماه پیش رفتم دکتر نوار عصب گرفتن ک گفتن عصب مچ دستم درگیره و آتل پیشنهاد داد برای دوماه الان یه ماه آتل دارم ولی بدتر شده دستم طوری ک ساعد دستمم درگیر درد شده نمیدونم دوباره مراجعه کنم یا با آتل خوب میشه !؟؟
   • سلام.اگر گز گز و بی حسی دستتان بهتر شده اما الان ساعدتتان درد میکند، احتمال اینکه عضلات ساعدتان درننیجه ی کار بیشتر درگیر شده اند وجود دارد.ممکن است نیاز باشد که از یک آتل هم برای ساعدتان استفاده کنید. توصیه میکنم برای ارزیابی حضوری دقیق تر به پزشک مراجعه کنید.
  • سلام،الان سه روزه با درد شدید مچ دست وشصتم دارم کلنجار میرم،نوبت گرفتم برم متخصص،من کارم ساخت وتعمیر طلا هستش،از دستهام زیاد کارمیکشم بواسطه شغلم. این سه روز فقط بعدظهرها کارکردم،اما ازشدت درد درانتهای روز اشکم دراومد،از غروب تا نیمه روزبعدهم استراحت میکردم،درنتیجه دردم خیلی کمتر میشد،اما دوباره بعدظهرها به اجبار باید به کارم برمیگشتم،دوباره روزاز نو،روزی از نو... چراتابحال هیچ دردی نداشتم،فقط بی حسی انگشتام بود،اماالان بادرد ناگهانی مچ وشصتم مواجه شدم،بنظرشما سندروم تونل کارپا ست؟آیا به جراحی نیازدارم؟ممنون از لطف وتوجه شما...
   • سلام. مشکل شما می تواند سندروم تونل کارپ باشد. اینکه چه حسی در دستتان دارید بستگی به این دارد که کدام الیاف عصبی تحت فشار هستند؛ مثلا قبلا الیافی که حس لمستان را مخابره می کردند تحت فشار بودند و الان الیافی که درد را مخابره می کنند تحت فشارند. معمولا بلافاصله جراحی انجام نمی شود و یک دوره درمان غیر جراحی و استفاده از اسپیلنت تجویز می شود. با اینحال از یک پزشک هم مشورت بگیرید.
  • سلام خسته نباشید من ۳۸ سالمه و از سه سال پیش به سندروم تونل کارپال مبتلا شدم 'میخواستم بدونم آیا با تزریق درمان میشم؟ممنون میشم راهنماییم کنید
  • با سلام بنده ۲۳ سال دارم حدود یک سال و نیم پیش انگشتان دست چپ و راستم یکی یکی دچار مشکل شدن اولین انگشتم هم انگشت اشاره ی دست چپ بود بعد مدتی انگشت کناریش بعد انگشت حلقه ی دست چپم ... بعد دست راستم شروع شد انگشت اشاره و انگشت کناریش دچارمشکل شدن . الان انگشتان اشاره ی من از اون موقع تا الان یکم باد دارن ، البته بقیشونم باد دارن ولی خیلی کمتر . مشکلات این ۵ تا انگشتم اینه که نمیتونم کامل دستمو مشت کنم (بقیه انگشت ها راحت مشت میشن) ولی این چند تا انگشت کامل موقع مشت کردن نمیچسبن به کف دستم حدود یک سانت بالا تر میمونن و در همین حین دردی روی استخون رباط مانند روی انگشتم حس میکنم برای درمانش چند بار مراجعه کردم به دکتر و ازمایش های مختلف دادم از جمله رماتیسم و که جوابش منفی بود... کسی دردش رو نفهمید فقط یکیشون گفت کم خونی ارثی نوع مینور داری یکیشونم گفت ویتامین D کم داری و امپول داد و اینا... همه ی اینا به کنار ولی درد من خوب نشد که نشد منم دیگه از از مراجعه به دکتر خسته شدم و پیگیری نکردم  و تا امروز هم این مشکل توی هر دو دستم هست  و نمیتونم این چند تا انگشتم رو کامل مشت کنم حس گز گز و سوزش خیلی به ندرت دارم و معمولا صبح ها موقع بیدار شدن یکم درد دارم که بعد از کمی تحرک کمتر میشه و تا ظهر دیگه درد نمیکنه فقط موقع مشت کردن درد میگیره ... انگشت های شصتم هم کاملا سالمه و هیچ درد و علائمی نداره... خواستم ببینم راه درمانی هست برای این مشکل ؟ من حتی الان نمیدونم مشکل انگشتای من چیه؟ کسی نتونست درست تشخیص بده و جواب قطعی بهم بده که من درمانشو شروع کنم ...لطفا اگه چیزی از این مشکل میدونید بهم بگید که بتونم تا دیر تر از این نشده برای درمانش اقدام کنم با تشکر  
  • بسیار سودمند و مورد استفاده قرار گرفت و از استرس ناشی از درک غلط مسئله کاسته شد بسیار ممنونم 
  • سلام آیا  لیزر برای درمان تنگی کارپال در حالتی  که پزشک اسپیلنت تجویز کرده موثر است؟
   • سلام. لیزر هم برای درمان تنگی تونل کارپال موثر است،و اسپیلنت و لیزر باهم تداخلی ندارند و ممکن است در کنار هم استفاده شوند.
  • سلام خسته نباشید. من همین مشکل رو داشتم و مجبور شدم عمل کنم و تشخیص رو با دستگاه ام ار ای دادن. الان حدود پنج هفته از عمل گذشته و اوایل دردی نداشتم و الان یک هفته هست که درد دارم و دستم رو نمیتونم به سمت چپ یا راست تا بدم. مثلاً اگه بخوام پیچی رچ با پیچ گوشتی باز یا بسته کنم در شدید میگیره. امروز متوجه شدم انگار پوست اونجایی که عمل شده انگار به گوشت چسبیده. این یکی دستم اون تیکه عمل شده بالا و پایی و کشیده میشه در حالی که این مچ دستم که عمل شده اون تیکه عمل پوستش به هیچ طرفی نمیره و زمان باز یا بستن پیچ حس کوتاه شدن پوست بهم دست میده. ممنون اگه بتونید راهنمایی کنید
   • سلام. پزشک شما می تواند فیزیوتراپی تجویز کند. همانطور که در قسمت فیزیوتراپی بعد از جراحی این مقاله آورده شده، فیزیوتراپی نقش مهمی در بازگردانی توانمندی های شما بعد از جراحی دارد.
  • باسلام. مادرم 62 سال سن دارند که حدودا 4 ماه پیش مچ پای چپشان پیچ خورد. به علت درد، بعد از گذشت دو هفته از پیچ خوردگی، مچ پای سمت چپشان گچ شد ولی به علت درد شدید بعد از یک هفته گچ باز شد. از آن به بعد دو مچ پا و دو زانوی پایشان ورم کرد و احساس سنگینی در زانوها و احساس درد در مچ پا و کف پا میکنند به طوری که راه رفتن برایشان مشکل شده و بعد از 5 دقیقه راه رفتن خسته می شوند و باید بنشینند. در هنگام خواب هم احساس بی حسی در پاهایشان میکنند.از حدود 1.5 ماه پیش هم انگشتان دو دستشان به شدت درد میکند طوری که نمیتوانند انگشتانشان را بخوبی خم کنند و حتی مسواک را بخوبی به دست بگیرند. آزمایشات روماتیسم هم انجام شد ولی جواب منفی بود.درد انگشتان دستهایشان زیاد است طوری که مسکن باید حتما استفاده کنند و دستشان را ببندند. ممنون میشم اگه در این خصوص راهنمایی بفرمایید.
  • باسلام. مادرم 62 سال سن دارند که حدودا 4 ماه پیش مچ پای چپشان پیچ خورد. به علت درد، بعد از گذشت دو هفته از پیچ خوردگی، مچ پای سمت چپشان گچ شد ولی به علت درد شدید بعد از یک هفته گچ باز شد. از آن به بعد دو مچ پا و دو زانوی پایشان ورم کرد و احساس سنگینی در زانوها و احساس درد در مچ پا و کف پا میکنند به طوری که راه رفتن برایشان مشکل شده و بعد از 5 دقیقه راه رفتن خسته می شوند و باید بنشینند. در هنگام خواب هم احساس بی حسی در پاهایشان میکنند.از حدود 1.5 ماه پیش هم انگشتان دو دستشان به شدت درد میکند طوری که نمیتوانند انگشتانشان را بخوبی خم کنند و حتی مسواک را بخوبی به دست بگیرند. آزمایشات روماتیسم هم انجام شد ولی جواب منفی بود.درد انگشتان دستهایشان زیاد است طوری که مسکن باید حتما استفاده کنند و دستشان را ببندند. ممنون میشم اگه در این خصوص راهنمایی بفرمایید. باتشکر 
   • سلام. مسائل متعددی وجود دارند که می توانند به علائمی که ذکر کردید منجر شوند. هم ممکن است تمام این علائم با هم مرتبط باشند و هم به هم هیچ ارتباطی نداشته باشند. بهتر است مادرتان از نظر دیابت، فشار خون، وضعیت عروق و اعصاب بررسی شوند. بی حسی و درد و تورم پاها باید علت یابی شود. با اینحال تا زمان مراجعه به پزشک بصورت موقت می توانند تمرین پمپ مچ پا را انجام دهند: روی زمین یا تخت دراز بکشند و زیر پاها بالشت بگذارند تا پاها بالاتر از سطح قلب قرار گیرند، سپس مچ پا ها را مرتبا به بالا و پایین حرکت دهند.
  • سلام و با سپاس، من از اواخر اسفند انگشتهایی که اشاره کردین بی حس شده و انگار همیشه خواب رفتن، و به نظرم قبل از اون هم خفیفش رو موقع خواب داشتم که میگفتن در همه هست، به علت سفر و مقداری کار در خانه درد بیشتر شد و دکتر مراجعه کردم دو هفته پیش مچ بند دادن و مدام استفاده میکنم ولی واقعا درد جوری شده که همه ش وجود داره، مدام دلم میخواد دستم رو فشار بدم و مچ درگیر و این خواب رفتگی و گزگز به بالاتر هم میزنه، الان ایران نیستم و شرایط درمان هم برای زمان برگشتمه که حداقل دو ماه بعد، چیکار کنم که بدتر نشه و بتونم تحملش کنم، سعی میکنم کم استفاده بشه از دستم ولی خب واقعا خیلی سخته، حتی نوشتنم انگار یک ساله که دچار اخلال شده بود، مدام حس سوزن فرو کردن و گز گز در دست و انگشتانم دارم .در عکس دست راستم یه فاصله غیر معمول بین مفاصل مچ وجود داشت که ازم پرسیدن افتادم یا ضربه خورده که گفتم یادم نیست.ولی دقیقا درد از همون مچ دارم.ممنون میشم راهنمایی م کنید
   • سلام. در صحبت هایتان اشاره کردید که درد به بالاتر هم میزند؛ اگر درد به سمت آرنج یا شانه هم کشیده می شود، باید از نظر تشخیص های دیگر هم بررسی شوید. اگر سندروم تونل کارپ دارید، از فشرده شدن مچتان جلوگیری کنید؛ مثلا اگر پشت کامپیوتر هستید از قرار دادن مچ خود بر روی میز خودداری کنید و از کارهایی که در بخش پیشگیری این مطلب آورده شده، کمک بگیرید.
  • سلام مدتی پیش پدرم  سکته خفیف مغزی کردن و  سه تا از انگشتان کلا از کار افتاد با  درمان های فیزیوتراپی مقدار کمی میتونه انگشتانش رو تکان بده ولی از درد عصب دستش نالانه و خواب را ازش گرفته  کل مدت روز  خوبه ففط زمانی که میخوابه درد دوباره به سراغش میاد
   • سلام. در مواردی که سکته ی مغزی رخ داده و آسیب به مغز وارد شده، بیماران ممکن است دردی احساس کنند که به دنبال آسیب در اندام ایجاد نشده است. این درد ها ممکن است با گذشت زمان بهبود یابند. اگر می توانید از یک نورولوژیست هم مشورت بگیرید که اگر مورد دیگری غیر از این بود، آن را برطرف کنید.
  • سلام. مدتی بود که پشت انگشت اشاره دست راستم در فاصله بین دو مفصل حساس شده بود. یک حالتی از سوزش که ناگهان ظاهر و بعد از مدتی طی روزرفع میشد. همیشه فکر میکردم باید علت این سوزش رو در همون نقطه جستجو کنم لذا انگشتم رو با آتل ثابت نگه میداشتم.مطالب شما نکته مهمی رو برای من فاش کرد که علت درد یا سوزش حتما در محل درد نیست. الان با یک کم ماساژ مچ دستم متوجه تاًثیرش روی انگشتم میشم. مچ دستم ضعیفه البته اتفاقی هم براش نیفتاده از جمله شکستگی یا ضربه. فکر میکنید با نرمش و احتمالا میشه مشکلم بطور کامل رفع بشه؟ 
   • سلام. عصب دهی ناحیه ای که ذکر کردید ( پشت انگشت اشاره)مربوط به عصب مدین (و درنتیجه مربوط به سندروم تونل کارپال ) نیست. عصب دهی این ناحیه مربوط به عصب رادیال است. اما دردی که بهش اشاره کردید، احتمالا مربوط به عضلات این ناحیه است و با حرکت دادن و کشش عضلات دست احتمالا بهتر شود و نیاز به استفاده از آتل نیست. با اینحال اگر مدت زیادی است که این درد را دارید و با کشش دستتان دردتان بهتر نمی شود، می توانید به پزشک مراجعه کنید.
  • سلامهرچند اطلاعات پزشکی ندارم ولی مطلب برای من بسیار مفید بود. بیش از ۲۰ سال هست که از ناحیه آرنج دست راست دجار درد و التهاب شدم و‌سپس حرکت آرنج دست راستم  طوری محدود شد که امکان باز شد ۱۸۰درجه ندارد.مراجعات مکرر به متخصصین استخوان ومفاصل و ارتوپد، مشترکا به بیماری«تنیس البو» اشاره می کردند و الان حدود ۱۵سال هست که نسبت به درمان آرنجم بی تفاوت شدم. از انجا که در مج هر دو دستم هم تورم ومحدودیت حرکت ایجاد شده است(نزدیک به ۲۰سال)بعضی ها به آرتروزهم اشاره می کردند. تا حالا قانع شده بودم که مج دستم دچار آرتروز از نوع«استئو آرتریت» شده است وبا محدودیت هاش کنار آمدم. ولی با خواندن این مقاله در نگاه اول به نظرم رسید که شاید من هم از ناحیه آرنج دچار مشکل «سند رم تونل کار‌پال» شده ان وعصبم لابلای مفاصل گیر افتاده است.در پایان اگر توصیه ای برایم دارید، ممنون میشم که مشورت لازم بهم داده شود.
   • سلام. خوشحالم که مطلب برای شما مفید بود. اما بنظر میاد یک جای مطلب را درست متوجه نشده اید. سندروم تونل کارپال ناشی از وارد آمدن فشار به عصب مدین در مچ ( تونل کارپ در مچ دست قرار دارد)است. و عصب لا به لای مفاصل گیر نمی افتد بلکه همانطور که در تصاویر هم مشخص است، عصب بین تاندون هایی قرار دارد که باهم از تونل کارپ عبور می کنند، و عوامل مختلفی ممکن است باعث وارد آمدن فشار به این عصب شوند. پس درد آرنج شما نمی تواند از سندروم تونل کارپ باشد، اما ممکن است درد مچ شما به این مسئله مربوط باشد!
  • سلام خسته نباشید.من ۲۷سالمه وقتی۱۱ساله بودم مچ دست چپم دچار شکستگی وپلاتین کار گذاشتن وتاهمین الان پلاتین در دستم است والان ۱سالی میشه که شب ها دستم خواب میره و خیلی شدید که احساس درد زیادی میکنم گزگز میکنه سوال من اینه آیا باوجود پلاتین دستم میشه جراحی کنم 
   • سلام. بهتر است در این مورد از یک جراح مشورت بگیرید، چرا که ایشان هم به عکس رادیوگرافی شما دسترسی دارند و هم به روش های جراحی آگاه ترند. اما بطور کلی جراحی آزاد سازی تونل کارپال با مفاصل و استخوان ها ارتباطی ندارد و احتمالا وجود پلاتین اشکالی ایجاد نمی کند. با آرزوی موفقیت.
  • سلام خسته نباشید.من هم سندروم تانل کارپال دارم 18سالمه پیش دکتر رفتم قرص التهاب داد خوب که نشد هیچی بدتر هم شدتازه گردن درد هم دارم نمیدونم چکارکنم تورو خدا راهنماییم کنید
   • سلام. اگر احساس می کنید با داروی تجویز شده بدتر شده اید، به پزشکتان مراجعه کنید و راه حل را جویا شوید. فیزیوتراپی در سندروم تونل کارپ و همچنین درمان گردن درد کمک کننده و گاها مناسب ترین روش است. همچنین استفاده از اسپیلینت مخصوص این سندروم می تواند برای شما مفید باشد.
  • سلام . من یه خانم ۳۲ ساله هستم  و دوچرخه سواری میکنم .متاسفانه  یک بار بر اساس بی احتیاطی به زمین افتادم و دستم بشدت درد گرفت و قسمت  کف دستم نزدیک به مچ سیاه کرد از اونروز به بعد دست چپم گز گز میکنه واذیتم میکنه .راستی دردم در شب بیشتر میشه .به نظر شما  تونل کارپال  اسیب دیده؟چه باید کرد؟
   • سلام. همانطور که در مقاله گفته شده، یکی از دلایل ایجاد این سندروم ضربه به مچ است. با توجه به درد شبانه و در صورت وجود گزگز در مسیر عصب مدین، احتمال وجود سندروم تونل کارپ هست و باید برای بررسی بیشتر به متخصص مراجعه کنید.
  • سلام من ۴ ماهه دست چپ ام انگشت کدچک و بخشی از کف دست زیر انگشت کوچک سره ۱۲ جلسهرفیزیو و کاریو پرکتیک رفتم کمی بهتر شد نوار عصب در گردن ۴ و ۵ نشون داده درد ندارم و قدرت دست ام خوبه باید بازم برم فیزیو یا طب سوزنی 
   • سلام. تجویز ادامه ی برنامه ی درمان یا ترخیص نیاز به ارزیابی حضوری از گردن و اندام فوقانی و بررسی دیگر علائم بالینی دارد. لذا بهتر است در این مورد با فیزیوتراپیست خود مشورت نمایید. همچنین در ادامه می توانید با ما درارتباط باشید.
  • سلا من یه خانم 48 ساله هستم نزدیک به 2 ساله شبها تو خواب دستام خواب میره و گز گز میکنه در طول روز هم نمی تونم یه چیزی رو به مدت طولانی تو دستم نگه دارم مثلا موقع نگه داشتن تلفن دستم خوب میره دکتر تشخیص داده کآرپال تونل دستم تنگ شده و نیاز به عمل دارم در ضمن من از ناحیه گردن و آرنج آرتروز دارم کار روز مره رو هم که انجام میدم همیشه درد گردن و دست دارم  من تو کشور نروژ زندگی میکنم راهنمایم کنید بجز جراحی راه دیگه ای هست چون میترسم 1ماه نبآید با دستم کار کنم
   • سلام. اگر گردنتان درد میکند و موقع تلفن صحبت کردن دستتان خسته میشود بهتر است خودتان را از نظر thorasic outlet syndrome هم چک کنید. استفاده از اسپیلنت و فیزیوتراپی میتواند کمک کند. با اینحال از چند متخصص دیگر مشورت بگیرید.
  • سلام خسته نباشید ممنون عالی بودمن۲۳ سالمه و حدود یک هفته یا ۱۰ روزه که دست راستم هر نیم ساعت یک بار حالت خواب رفتن و مور مور شدن داره مخصوصا شست دست راستم حتی گاهی با درد همراهه و لرزش دستم هم از حالت معمولی خیلی بیشتر شده تو این مدت که فکر میکنم ب خاطر استفاده زیاد از گوشی و اخیرا خونه تکونی هست میخواستم بپرسم لازمه ب پزشک مراجعه کنم یا اگ استراحت ب دستم بدم بهتر میشه؟ 
   • سلام. شما میتوانید از اسپیلنت استفاده کنید تا نگذارد مچتان خم شود و همچنین با استراحت دادن و انجام حرکات کششی احتمالا نیازی به مراجعه نیست ولی اگر با این کارها بهتر نشدید، به پزشک مراجعه کنید.
  • سلام وقت بخیرمادر من دو ساله که از گزگز دست رنج می برن.اخیرا نوار عصب عضله گرفتن و گفتن تونل کارپال بسیار تنگ شده و باید فورا عمل کنن. شبها شدید گز گز و ردر دارن ولی توانایی گرفتن اشیا و انجام کارهاشون خوبه.آیا از روش های غیرتهاجمی میشه نتیجه گرفت. با ورزش و آتل درمان میشه و یا بدون معطلی باید عمل کرد.با سپاس
   • سلام. جراحان معمولا برای انجام جراحی معمولا چند نکته را بررسی میکنند: ۱- ضعف یا آتروفی عضلات شست. برای اینکه خوتان هم چک کنید اندازه شست هر دو دست را باهم مقایسه کنید. اگر حجم عضلات شست دست درگیر کوچکتر به نظر می آمد، نشان دهنده ی آتروفی است و نیاز به جراحی است ۲- از دست رفتن حس ۳- با وجود اینکه بیمار درمان غیر تهاجمی گرفته، اما سندروم برای بیش از یکسال وجود دارد ۴- بررسی یکسری ویژگی ها در نوار عصب-عضله بهتر است شما با چند متخصص دیگر مشورت کنید و بعد تصمیم بگیرید.
  • سلام . آیا آتروفی ماهیچه شست قابل اصلاح و برگشت هست و بی حسی بند اول انگشت اول(انگشت کوچک)
  keyboard_arrow_up
  3 اشتباه بزرگ در اولین ملاقات

  3 اشتباه بزرگ در اولین ملاقات!

  ایمیل با موفقیت برای شما ارسال شد!