مشاوره با متخصص
تماس تلفنی با ما تماس تلفنی با ما
ویزیت در منزل نوبت درمان آنلاین
ویزیت در منزل ویزیت در منزل

فلج صورت

مقدمه

فلج صورت می تواند در ظاهر فرد بسیار تاثیرگذار باشد. طوری که نیمه ی صورت فلج شود و با افتادگی لب و دهان فرد اعتماد بنفس حضور در اجتماع را از دست دهد.

همانطور نتواند راحت در رستوران حضور پیدا کند چرا که ممکن است نتواند سمت فلج شده را به خوبی در حین غذا خوردن کنترل کند!

اما فلج صورت علت های مختلف و علائم خاص خودش را دارد. مشکل تنها محدود به کج شدن گوشه ی لب نیست. در ادامه به توضیح تمام این موارد پرداخته ایم:

فلج صورت چیست؟

فلج صورت چیست

به از دست دادن توانایی حرکت صورت ناشی از آسیب عصبی فلج صورت (به انگلیسی: Facial paralysis) می گویند. درنتیجه فلجی، عضلات صورت شما ممکن است پایین افتاده به نظر برسد یا ضعیف شوند. این اتفاق می تواند بر روی یک یا هر دو طرف صورت رخ دهد.

علل رایج فلج صورت عبارتند از:

 • عفونت یا التهاب عصب صورت
 • ضربه به سر
 • تومور سر یا گردن
 • سکته مغزی

فلج صورت ممکن است به طور ناگهانی (به عنوان مثال: فلج بلز) و یا به تدریج در طول چند ماه (مثلا تومور سر و گردن) اتفاق بیافتد. بسته به علت فلج ممکن است درمان آن برای یک دوره کوتاه یا طولانی مدت طول بکشد.

چه چیزی موجب فلج صورت می شود؟

فلج صورت ناشی از فلج بلز

فلج بل

به گفته “موسسه جهانی اختلالات عصبی و سکته مغزی”، فلج بل شایع ترین علت فلج صورت است. این بیماری موجب التهاب عصب صورت می شود که باعث افتادن عضلات در یک طرف چهره می شود.

هیچکس دقیقا نمی داند که فلج بل چرا اتفاق می افتد. ممکن است به عفونت ویروسی عصب صورت ارتباط داشته باشد. خبر خوب این است که اکثر افراد مبتلا به فلج بل به طور کامل در حدود شش ماه بهبود می یابند.

فلج بل »

سکته مغزی

علت جدی تر فلج صورت، سکته مغزی است. فلج صورت در طی یک سکته زمانی اتفاق می افتد که اعصابی که عضلات چهره را کنترل می کنند در مغز آسیب ببینند. بسته به نوع سکته مغزی، آسیب به سلول های مغزی ناشی از کمبود اکسیژن یا ناشی از فشار بیش از حد بر مغز در نتیجه ی خونریزی می باشد. در هر مورد در عرض چند دقیقه سلول های مغز کشته می شوند.

علل دیگر

علل دیگر فلج صورت یا ضعف عبارتند از:

 • شکستگی جمجمه یا آسیب به صورت
 • تومور سر و گردن
 • عفونت گوش میانی یا آسیب دیگر گوش
 • بیماری لایم، یک بیماری باکتریایی است که به وسیله نیش کنه (نوعی حشره) به انسان منتقل می شود
 • سندرم رامسی هانت، یک بیماری ویروسی است که بر عصب صورت تاثیر می گذارد
 • بیماری های خود ایمنی مانند ام اس که بر مغز و نخاع تأثیر می گذارد و سندرم گیلن باره که بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد

تولد می تواند موجب فلج موقت صورت در برخی از نوزادان شود. با این حال، ۹۰ درصد از نوزادان با این نوع آسیب به طور کامل بدون درمان خاصی خوب می شوند. نوزاد همچنین می تواند در هنگام تولد به علت سندرم های مادرزادی خاصی مانند سندرم موبیوس و سندرم ملکرسون روزنتال، فلج صورت داشته باشد.

علائم فلج صورت چیست؟

علائم فلج صورت

فلج بل

اگرچه که فلج صورت اغلب یک علامت هشدار دهنده است، اما همیشه به این معنی نیست که شما دچار سکته مغزی هستید. شایع ترین تشخیص در واقع فلج بل است. علائم فلج بل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • فلج صورت در یک طرف (به ندرت هر دو طرف چهره آسیب دیده است)
 • از دست دادن کنترل چشمک زدن در طرف آسیب دیده
 • کاهش اشک
 • افتادن دهان به طرف آسیب دیده
 • تغییر طعم و مزه
 • گفتارفلجی (دیزارتری) یا ضعف و مشکل در صحبت کردن
 • آبریزش دهان
 • درد داخل یا پشت گوش
 • حساسیت به صدا در طرف آسیب دیده
 • مشکل در خوردن یا نوشیدن

سکته مغزی

افراد مبتلا به سکته مغزی معمولا علائم مشابه با فلج بل را تجربه می کنند. با این حال، سکته مغزی معمولا علائم اضافه تری نسبت به فلج بل ایجاد می کند. علائم زیر علاوه بر علائم فلج بل می تواند نشان دهنده سکته مغزی باشد:

 • تغییر در سطح آگاهی هوشیاری
 • گیجی و بی حالی
 • سرگیجه
 • از دست رفتن هماهنگی
 • تشنج
 • تغییر در دید
 • ضعف در دستها یا پاها در یک طرف بدن

اغلب افراد مبتلا به سکته مغزی توانایی چشمک زدن و حرکت پیشانی خود را در طرف آسیب دیده دارند. این در مورد فلج بل وجود ندارد.

توجه! از آنجایی که گاهی اوقات تشخیص بین سکته مغزی و دیگر عوامل ایجاد کننده فلج صورت سخت است، بهتر است یک نفر شما را به سرعت به پزشک ببرد.

اگر فکر می کنید که شما یا یکی از عزیزانتان ممکن است سکته مغزی کرده باشد، هرچه سریعتر با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

علت فلج صورت چطور تشخیص داده می شود؟

اطمینان حاصل کنید که همه علائم خود را با پزشک در میان می گذارید. همینطور در مورد هر شرایط یا بیماری دیگری که ممکن است داشته باشید، صحبت کنید.

پزشک ممکن است از شما بخواهد که سعی کنید عضلات صورت خود را با بلند کردن ابرو، بستن چشم، لبخند زدن و اخم کردن حرکت دهید. آزمایشاتی نظیر الکترومایوگرافی یا همان نوارعضله (که سلامتی عضلات و اعصاب را کنترل می کند)، اسکن تصویری و آزمایش خون می تواند به پزشک شما کمک کند که چرا صورت شما فلج شده است.

همینطور با بررسی شرایط عمومی و ناگهانی یا تدریجی شروع شدن علائم فلجی می توان به علت فلج صورت پی برد.

درمان فلج صورت چیست؟

درمان فلج صورت

فلج بلز

اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به فلج بل به طور کامل با درمان یا بدون درمان بهبود می یابند. با این حال، مطالعات نشان داده است که استفاده از استروئید های خوراکی (مانند پردنیزون) و داروهای ضد ویروسی بلافاصله می تواند به افزایش شانس برای بهبود کامل کمک کند. فیزیوتراپی همچنین می تواند باعث تقویت عضلات و جلوگیری از آسیب دائمی شود.

برای کسانی که به طور کامل بهبود نمی یابند، عمل جراحی زیبایی می تواند به اصلاح پلک هایی که به طور کامل نزدیک نخواهند شد و یا لبخند کج باقی مانده، کمک کند.

بزرگترین خطر فلج صورت آسیب چشم است. فلج بل معمولا نمی گذارد یک یا هر دو پلک کاملا بسته شود. هنگامی که چشم به طور معمول نمی تواند چشمک بزند، قرنیه ممکن است خشک شود و ذرات ممکن است وارد چشم شوند و به چشم آسیب برسانند.

افراد مبتلا به فلج صورت باید در طول روز از اشک مصنوعی استفاده کنند و در شب لوبریکانت چشمی اعمال کنند. این افراد ممکن است نیاز به پوشیدن یک لنز ویژه پلاستیکی مرطوب داشته باشند تا چشم را مرطوب و محافظت کند.

سکته مغزی

برای فلج صورت ناشی از سکته مغزی، درمان همان است که برای بسیاری از سکته های مغزی است. اگر سکته مغزی شدید باشد، ممکن است شما یک کاندید برای درمان سکته مغزی باشید که می تواند شامل حل کردن لخته خون باشد.

اگر از سکته مغزی مدت زمان زیادی گذشته است، پزشک ممکن است از داروهایی برای کاهش خطر سکته مجدد استفاده کند.

علاوه بر آن، فلج صورت ممکن است مشکل در بلع، مشکل در تلفظ صحیح صداها و صحبت کردن نیز ایجاد کند. درباره ی اختلال در بلع بیشتر بدانید »

همینطور خود سکته مغزی می تواند منجر به مشکل در تکلم پس از سکته مغزی شود. نام دیگر این اختلال آفازی است. برای درمان این اختلالات می توانید به گفتاردرمانگر مراجعه کنید.

سکته مغزی بسیار حساس به زمان است. بنابراین اگر نگران هستید که ممکن است شما یا یکی از عزیزانتان دچار سکته مغزی شده اید، باید در اسرع وقت آنها را به اورژانس برسانید.

درمان سکته مغزی »

فلج صورت با علت دیگر

فلج صورت با علت دیگر ممکن است از جراحی برای ترمیم یا جایگزینی اعصاب یا عضلات آسیب دیده یا برای از بین بردن تومور برای درمان کمک بگیرد. وزنهای کوچک نیز ممکن است به صورت جراحی داخل پلک بالا قرار بگیرند تا بهتر بسته شوند.

بعضی افراد ممکن است علاوه بر فلج، حرکات عضلانی کنترل نشده را تجربه کنند. تزریق بوتاکس که ماهیچه ها را بی فعالیت و همچنین فیزیوتراپی می تواند کمک کند.

آینده فلج صورت چیست؟

علت فلج صورت

اگر چه بهبودی فلج بلز می تواند شش ماه یا بیشتر به طول بیانجامد، اکثر افراد به طور کامل با درمان یا بدون درمان بهبود می یابند.

برای افرادی که دچار سکته مغزی شده اند مراقبت های پزشکی سریع، می تواند تا حد امکان درمان کامل (با آسیب های جزئی در مغز و بدن) شما را بهبود بخشد. با توجه به نوع و شدت سکته مغزی، توانبخشی، پیشگیری و درمان متفاوت خواهد بود.

متاسفانه، حتی با تمام گزینه های فعلی برای درمان، برخی از موارد فلج صورت ممکن است هرگز به طور کامل از بین نرود. برای این افراد، فیزیوتراپی و مراقبت از چشم می تواند به جلوگیری از هر گونه آسیب بیشتر و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

 • معرفی فلج صورت
 • علائم فلجی صورت
 • علت و نحوه تشخیص فلج شدن صورت
 • درمان فلج صورت
 • آینده ی فلجی صورت چگونه خواهد بود؟
Sending
۱
۵
نظر شما:
مجموع امتیازها: ۳.۱ ( تعداد نظرات: ۳۰۰)
شما می توانید نظرات خود را در رابطه با این مطلب در این قسمت درج نمایید.

توجه! در این بخش سوالات تخصصی شما توسط متخصصین پاسخ داده نخواهد شد. برای دریافت مشاوره تخصصی می توانید وارد سامانه مشاوره توانءء درمانءءء شوید.

42 دیدگاه

  • باسلام احترام.من حدود ۱۷ سال سمت راست صورت فلچ شده واین موضوع خیلی به روحیم اسیب زده ای کاش راه درمانی بتونم پیداکنم ازدکتر محترم تقاظا دارم که مرا راهنمایکند من متن بلای صفحه راکامل خوندم .فیزتراپی دو بار رفتم یه سری ده جلسه وجلسه دوم درحدوده ۲۰ باری رفتم جواب نگرفتم .ومن هم احنحراف بینی یا کم تنفسی از بچگی داشتم موقعی بچه بودم تصادف کردم .با مطالبی خوندم احتمال نرسیدن اکسیژن به باعث این فلجی صورت برام پیش امده چند باری هم دارو مصرف کردم نتیجه نداد .امید وارم مرا راهنمای کنید چکار کنم کجا مراجعه کنم .من ساکن سوسنگردم استان خوزستان 
   • با سلام و احترام. بله شرایط شما را درک می کنم. شما سن خود و علت مشکل را ذکر نفرمودید. آیا علت نامعلوم بوده است؟ در طی تصادفی که داشته اید ضربه به نواحی سر یا صورت نداشته اید؟ یکی از روش های درمانی پیوند عصب می باشد که پیشنهاد می کنیم با متخصص جراحی اعصاب مشورت نمایید تا شرایط شما را بررسی نمایند.
  • سلام من ۲۷سالمه از دو سال پیش وقتی که یک خواب خیلی بد دیدم و فشار زیادی بهم وارد شد یک طرف لبم اون هم خیلی جزئی کج شد و به مرور این افتادگی کاملا یک سمت صورتمو در بر گرفته. باید به چه دکتری مراجعه کنم و آیا ممکنه دلیل دیگه ای داشته باشه؟ من در ۱۱سالگی تصادف کردم و قسمتی از استخوان جمجه ام کنده و موجب ترک جمجه شد و همیشه سردردهای شدید دارم.
   • با سلام و احترام. پیشنهاد میکنیم به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید. اگرچه اگر علائم دیگری ندارید، مشکل زیادی احتمالا وجود نداشته باشد. همچنین ممکن است تقویت عضلات نیمه ی اسیب دیده ی صورت شما منجر به جبران افتادگی و کج شدگی لب کند. لذا در صورت تمایل می توانید به یک فیزیوتراپیست مراجعه نمایید و یا از طریق سامانه ی مشاوره با متخصص فیزیوتراپی در ارتباط باشید.
  • سلام پدر من بخاطر عمل غده بناگوشي ،عصب صورت هودرا از دست داد و علاوه بر افتادگي صورت چشم خودرا هم نميتواند ببندد و همچنين اب بيني و همچنين اشك از دو تا چشمش هم بيرون مياددكتر جراحش كفت ك بايد اون چشمي ك بسته نميشه رو بايد براي هميشه كاملا ببنديداقاي دكتر كاري ك براي پدرم ميتونيم انجام بديم بدون اينكه يك چشمشو از دست نده چي ميتونه باشهممنونم از شما
   • با سلام و احترام. شرایط شما را درک میکنم. اما با توجه به مشکلاتی که فرمودید باید با پزشک جراح ایشان و یا متخصص چشم مشورت نمایید. نظر این دو متخصص در شرایط فعلی ارجحیت دارد. با تشکر
  • من مدت دو ماه است که احساس می نم سمت راست صورت و سر من دچار یک نوع سوزن سوزن شدن یا شاید گر گرفتکی یا بهتر بگویم انگار یک کولونی از اعصاب یا مویرگ ها فعال می شوند انگار در سرماه که گونه گل می اندازد این مورد در جاهای مختلف مانند سر گونه چشم گوش شقیقه پیشانی می شود البته همه با هم نه بلکه هر با یکجا بیشتر گونه و چشم مرا راهنمایی بفرمایید روش مداوا یا شناخت تشکر
   • با سلام و احترام. آیا این حس در نقاط دیگری از بدن نظیر نوک انگشتان دست و یا پاها نیز وجود دارد؟ پیشنهاد میکنیم به متخصص مغز و اعصاب مراجعه فرمایید. در صورت نیاز ممکن است آزمایش MRI از شما انجام شود. با تشکر
  • سلام خسته نباشید حدود پنج سال پیش من دچار فلج بل شدم که فقط ناحیه پایین لبم از سمت راست افتاده شده به علت بالا رفتن سن یه طرف لبم که سالم است خط افتاده ولی طرف دیگه افتاده است چه راهکاری بهم پیشنهاد میکنین که بهتر بشم حتی شده دکتری بهم پیشنهاد کنید که باعمل زیبایی بتونم بهتر بشم
   • با سلام و احترام. در ابتدا توصیه می کنیم مقاله ی فلج بلز را مطالعه فرمایید. همچنین در ادامه لطفا از طریق سامانه ی مشاوره با متخصص فیزیوتراپی در ارتباط باشید. با تشکر
  • با سلام. حدود 4 سال پیش مبتلا به فلج بلز شدم که نصف صورتم بی حس شد و به مرور و با درمان های مختلف خوب شد اما فقط یک مقدار افتادگی پلک چپ باقی مونده و موقع غذا خوردن از چشم چپ اشک میاد. آیا راهی برای درمان وجود دارد؟ با تشکر
   • با سلام و احترام. اختلالی در این زمینه وجود دارد که در نتیجه مشکلات عصب دهی اتفاق می افتد و بطور مثال با خندیدن یک پلک بسته می شود. ممکن است درگیر این مشکل شده باشید. پیشنهاد می کنیم با متخصص مغز و اعصاب در ارتباط باشید تا مشکل شما دقیق تر بررسی گردد. همچنین می توانید از سامانه ی مشاوره ی توان درمان با فیزیوتراپیست مجموعه مشورت کنید تا اثربخشی روش های درمانی فیزیوتراپی را در بهبود افتادگی پلک چشم بررسی نمایید. با تشکر
  • سلام.من2 ماه فلج بل گرفته ام . کجی دهنم یکم خوب شده .این نشون میده که من خوب میشم.با تا شش ماه طول  میکشه. بعد چشم تغییر نکرده پی کنم چشم بسته و شه ؟؟؟
   • با سلام و احترام. آیا به فیزیوتراپی مراجعه کرده اید؟ چه درمان هایی تا بحال داشته اید؟ پیشنهاد میکنیم مطلب فلج بلز را مطالعه فرموده و در صورت وجود هرگونه پرسش از طریق سامانه ی مشاوره ی توان درمان اقدام فرمایید.
  • سلاممن 43سالمه در یک سالگی در اثر تب شدید سمت راست صورتم  فلج شد  . مشکلی در پلک زدن  و یا مشکلات چشمی ندارم  .وحتی میتونم لب سمت راستم رو به همون سمت حرکت بدم ولی موقع خندیدن به یک سمت میخندم و سمت راست حرکتی ندارد . وقتی انگشت سبابه  را نزدیک صورت سمت راست و در نزدیکی گوشم میبرم حس اعصاب واکنش نشان می‌دهد . آیا با این توضیحات امکان درمان وجود دارد لطفاً راهنمایی کنید.ممنون
   • با سلام. آیا به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کرده اید؟ با توجه به توضیحات شما عملکرد عصب و عضله سالم است و در نتیجه ی یک عملکرد خاص مانند خندیدن فقط از الگوی حرکتی یک نیمه استفاده می کنید. در نتیجه با توضیحات شما این موضوع بیشتر یک موضوع رفتاری است و شما می توانید به صورت ارادی این الگوی حرکتی را اصلاح کنید. اما توجه کنید شما به مدت بسیار زیادی این الگوی حرکتی را داشته اید و اصلاح آن زمان بر و نیاز به تلاش شما دارد. توجه بفرمایید تمام این موارد با توجه به توضیحات شما بوده است و ممکن است علائم بالینی شما موارد دیگری را ظاهر سازد. پیشنهاد می کنیم از طریق سامانه ی مشاوره عضو شده و مشکل خود را در بخش متخصص گفتاردرمانی و یا فیزیوتراپی مطرح کرده و ارزیابی بیشتری داشته باشیم. با تشکر
  • سلام. لطفا جواب منو هم بدید.مادر من 4 ماه پیش عمل نوریوم اکوستیک انجام دادن(تومور پشت گوش سمت چپ) عمل به خوبی انجام شد و هیچ مشکلی از آن بیماری ندارد اما بعداز عمل در همان سمت دچار فلج صورت شد. دکتر جراحش گفت که هیچ عصبی را قطع نکرده است. و مادر من در سمت فلج مور مور حس میکند.ولی قادر نیس پلک را ببندد و لبخند درست بزند. البته فزیوتراپی و طب سوزنی رفتیم زیاد تاثیری نداشته. دکترش گفته که "عمل پیوند عصب صورت انجام دهد.که آن هم 50درصد احتمال دارد بهبود یابد" میخواستم شما هم نظرتان را بگویید لطفا.آا عمل پیوند ضرری ندارد؟
   • با سلام و احترام. چه مدت فیزیوتراپی داشته اید؟ بهتر است این مورد را با جراح ایشان مطرح کنید چراکه به شرایط مادر گرامی شما بیشتر اگاه هستند. عموما این اتفاق در اثر قطع عصب طی جراحی ممکن است ایجاد شود و یا علت های دیگری نظیر مشکلات ویروسی یا فلج بلز و... علت این فلجی باشند. در مورد تاثیر عملکرد فیزیوتراپی می توانید از طریق سامانه ی مشاوره توان درمان عضو شده و سوال خود را با متخصص فیزیوتراپی مجموعه مطرح نمایید تا تمرینات و روش های انجام شده را بررسی کرده و نظر ایشان را هم جویا شوید. با تشکر
  • سلام ۲۰ سال پیش سکته مغزی کردم سمت راست صورتم فلج شده است آیا کدام راهی حل وجود دارد برای درمانی
   • با سلام و احترام. باتوجه به گذشت زمان بسیار زیاد، پیش آگهی عموما ضعیف است. پیشنهاد می کنیم با متخصص جراح مغز و اعصاب مشورت نمایید تا در شما پیوند عصب صورت بررسی شود. با تشکر
  • سلام وقت شما بخیر.4 سال پیش وقتی برای جراحی بینی به پزشکمراجعه کردم با اشاره پزشک متوجه نوعی ناقرینگی در صورتم شدم.اوایل خیلی اذیتم نمیکرد ولی مدتیه که احساس میکنم ضعفعضلات سمت چپ صورتم داره بیشتر میشه چشم راستم کوچکتر به نظر میرسه چون عضلات چشم چپم فعال نیستن و حرکتانقباضی سمت چپ کلا خیلی کمه.هیچ مشکلی برا بستن چشم ندارم.کلا همه چی عادیه تنها مشکل نامتقارن بودن صورته که مخصوصا موقع خندیدن خیلی واضح میشه .در حالت عادی سمت چپ صورتم بنظر پف کرده و افتاده تر میرسه .هفته قبل پیش متخصص مغز و اعصاب رفتم گفت چون این مشکل قدیمیه فیزیوتراپی جواب نمیده .گفتن پزشکی رو میشناختن که قبلا جراحی پیوند عصب صورت انجام میدادنبه اسم دکتر جمال گوشه ولی متاسفانه ایشون فوت کردن و دیگه کسی رو سراغ نداشتن.الان در به در دنبال پزشکی میگردم که بتونه پیوند عصب انجام بده اگه پزشکی رو میشناسید که کارش تایید شده باشه ممنون میشم معرفی کنید .مطالبی راجع به طب سوزنی و زالو درمانی تویسایت های مختلف دیدم ممنون میشم در این مورد هم نظرتون رو بفرمایید.سپاس
   • با سلام و احترام. ضمن عذرخواهی بابت تاخیر در پاسخ، خیر درحال حاضر نمی توانیم پزشکی در این زمینه معرفی کنیم. در مورد زالودرمانی ما هیچگونه تصدیق و ردی نمیکنیم اما در منابع علمی معتبر جهانی که در نگارش این مطلب استفاده شده است هیچگونه اشاره ای به زالودرمانی نشده است. در رابطه با طب سوزنی پیشنهاد میکنیم حتما تحت نظر متخصص آن باشید. متخصصین فیزیوتراپی از تکنیکی بنام نیدل تراپی استفاده می نمایند که تحت مباحث علمی و تایید شده و صرفا برای موارد درمانی خاصی استفاده می شود. شما می توانید جهت اطلاع از اثربخشی نیدل تراپی در مشکل شما، از طریق سامانه ی مشاوره ی توان درمان عضو شده و با متخصص فیزیوتراپی در ارتباط باشید. با تشکر
  • من 31 سالمه و از 3 سالگی به فلج صورت مبتلا شدم، خانوادم سالهای کودکی من و به پزشکان زیادی بردن اما نتیجه نداد. آیا در حال حاضر درمانی هست؟
   • با سلام و احترام. درمان هایی نظیر پیوند عصب صورت وجود دارد که بهتر است با متخصص جراح مغز و اعصاب مشورت کنید. شرایط شما را ارزیابی نموده و اثربخشی جراحی را خدمت شما اعلام کنند. لازم به ذکر است در برخی مواردی که فرد سالهای بسیار زیادی بخصوص از دوران کودکی فلجی یا عدم کارکرد بخشی از بدن را داشته است، در طی این سالها مغز الگوی حرکتی آن ناحیه را یاد نگرفته و یا آن را فراموش می کند. حتی اگر قادر به حرکت ان اندام و ناحیه باشد، حرکات خیلی دقیق و ظریف نیستند. در نتیجه نیاز به الگودهی و تمرین زیادی می باشد تا با شرایط جدید وفق پیدا کند و الگوی حرکتی جدید برای آن ناحیه شکل گیرد. لذا ممکن است در صورت اثربخشی جراحی، نیاز به جلسات گفتاردرمانی یا فیزیوتراپی برا الگودهی حرکات چهره ای به خصوص بیانات چهره ای داشته باشید. با تشکر
  • سلام من به دکتر مغز و اعصاب برای این بیماری مراجعه کردم گفتن تا سه هفته دیگه خوب میشه . راهکاری برای سریعتر خوب شدن وجود نداره؟؟ 
  • سلام ایا در صورت مصرف متوکلوپرامید هم فلج صورت اتفاق می افتد ؟؟ 
   • با سلام. خیر از عوارض جانبی شایع متوکلوپرامید نیست و در برخی موارد معدود فلجی آن هم نه در صورت به شکل موقت اتفاق می افتد.
  • من مادر زادی فلج بل دارم راهنماییم میکینید برای درمانش
   • با سلام. احتمالا شما دچار فلج مادرزادی و یا آسیب عصب صورتی در دوران کودکی شده اید. پیشنهاد میکنیم با جراح مغز و اعصاب مشورت داشته باشید تا روند پیوند عصب در شما بررسی شود. با تشکر
  • سلام من ۳۳سال  پیش تومور مغزی آکوستیک،  عمل شده‌ام. آیا کاری برای فلج سمت راست صورتم،  میشود انجام داد ؟      با احترام و تشکر
   • با سلام و احترام. آیا منظور شما از تومور مغزی آکوستیک، توموری بوده که در منطقه شنیداری مغز شما ایجاد شده است؟ فلجی در کدام بخش از صورت شماست؟ آیا حس صورت شما از دست رفته است؟ و یا صرفا عدم توانایی حرکت دادن دارید؟ چون منطقه ی شنوایی در مغز هم در نزدیکی با قشر حرکتی و هم در نزدیکی با قشر حسی است. بسته به وسعت ضایعه این بخش ها می‌تواند درگیر شده باشد یا نباشد. در صورتیکه در مورد ناحیه ی تومور اطلاعات بیشتری دارید لطفا به ما اطلاع دهید. همچنین باتوجه به گذشت زمان بسیار زیاد و احتمال آسیب عمیق، پیش آگهی ضعیف تر خواهد بود. در این مورد آیا به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کرده اید؟ همینطور به فیزیوتراپیست؟ نظر ایشان چه بوده است؟
  • سلام من شش ماه پیش فلج بل گرفتم خوب شدم دوباره اینجوری شدم ??? باید چکار کنم 
   • سلام و احترام. در ابتدا پیشنهاد میکنم مطلب فلج بل را مطالعه بفرمایید. در آنجا به تفصیل در مورد این بیماری توضیح داده شده است. همچنین بفرمایید آیا به پزشک مراجعه کرده اید؟ تشخیص پزشک فلج بلز بوده است؟
  • سلاممن چهارسال پیش دچار فلج بلز شدم،طی چندین دوره فیزیوتراپی بهبود یافتم اما هنوزگوشه های لب و چشمم برگشت کامل نداشت واین موضوع باعث آزار واذیتم میشهخواستم بدونم باوجود اینکه الان چندسال گذشته میشه برای درمانش کاری انجام دادممنون میشم راهنمائیم کنید
   • با سلام و احترام. پیشنهاد میکنم مطلب فلج بل را مطالعه بفرمایید. در آن مطلب به طور کامل در رابطه با فلج صورت توضیح داده شده است. اما گذر زمان پیش آگهی را نسبت به درمان کم می کند. آیا پس از آن دوره به پزشک جراح مراجعه فرموده اید؟ همچنین پیشنهاد میکنیم به گفتاردرمانگر مراجعه نمایید تا ایشان نیز ارزیابی از عضلات صورت شما داشته باشند. در صورتی تشخیص، با برنامه ی درمان تقویتی عضلات صورت، میزان حرکت لب های شما ممکن است بهبود داشته باشد.
  • سلام وقتتون بخیر.من ده سال پیش حدودا نصفه شب دچار تپش شدید قلب شدم و از خواب بیدار شدم تمام بدنم خیس عرق بود حدود یکساعت همچین حالتی داشتم و مجددا خوابیدم.فرداش رفتم بیمارستان نوار قلب گرفتن یه مقدار قرص قلب و آرامبخش بهم دادن.سه ساله متوجه شدم هنگام لبخند لبم کج میشه واین واقعا باعث آزارم شده حتی خجالت میکشم عکس بگیرم.نمیدونم به کجا مراجعه کنم میشه راهنماییم کنین؟وآیا شما میدونین مشکل من چی هست؟
   • سلام. وقت شما هم بخیر. تشخیص پزشک متخصص قلب در رابطه با علایمی که داشته اید چه بوده است؟ آیا MRI مغزی نیز انجام داده اید؟ سه سال گذشته که فرمودید دچار افتادگی گوشه ی لب می شوید هیچگونه اتفاق خاصی برای شما نیافتاده است؟ بهتر است به یک گفتاردرمانگر جهت بررسی عضلات صورت مراحعه نمایید. همچنین پیشنهاد می کنیم به پزشک مغز و اعصاب مراحعه فرمایید تا در صورت نیاز ازمایش های مربوطه را انجام دهید. اگر صرفا موضوع در ضعف عضلات صورت شما باشد گفتاردرمانگر با تقویت عضلات لب می تواند به شما کمک نماید.
  • سلام سال ۸۴ براثر تصادف دچار فلج صورت سمت چپ شدم...فیزتراپی .طب سوزنی.هم رفتم البته همان اویل نسبت به قبل خیلی بهتر شدم ولی الان بعداز چند سال هنوز وقتی میخندم لبم کج می شود واین برای من که یک زن هستم خیلی دردناک هست
   • با سلام. در نتیجه ی تصادف به عصب صورتی شما آسیب وارد شده است؟ یا آسیب در نتیجه ی ضربه به مغز بوده است؟ آیا پیوند عصب انجام داده اید؟ میزان بهبودی شما در نتیجه ی فیزیوتراپی و طب سوزنی که فرمودید چقدر بوده است؟ اگرچه به علت گذشت سالهای زیاد پیش آگهی در درمان ضعیف تر می شود، اما در صورت تمایل می توانید به گفتاردرمانگر مراجعه نمایید. عضلات صورت شما توسط ایشان بررسی شده و در صورتی که ایشان موثر بودن روش درمان را برای شما تشخیص دهند، تمرینات تقویتی عضلات صورت برای شما انجام خواهد شد. با اینجال همانطور که گفته شد به علت گذشت زمان زیاد از زمان آسیب، پیش آگهی ضعیف تر است.
  • مدت ۳۰ سال است بر اثر تصادف و ضربه به پشت سر دچار فلج صورت سمت چپ شده ام و هر روز در این مدت با دست ماساژ کردم و نگذاشته ام اوضاع بدتر نمایان شود و خیلی از این وضعیت رنج میبرم و هنوز به ان عادت نکرده ام.لطفا اگه پیشنهاد یا راه حلی هست راهنمایی کنید .
   • با سلام. سن شما چقدر است؟ تابحال چه درمان هایی برای آن دریافت کرده اید؟ آیا به گفتاردرمانگر مراجعه نموده اید؟ آیا آسیب در مغز اتفاق افتاده یا آسیب در عصب صورت بوده است؟ در صورتی که آسیب عصبی بوده، عصب صورت شما از چه ناحیه ای آسیب دیده است؟ آیا درمان عصب صورت نظیر پیوند عصب یا... انجام داده اید؟
  keyboard_arrow_up
  3 اشتباه بزرگ در اولین ملاقات

  3 اشتباه بزرگ در اولین ملاقات!

  ایمیل با موفقیت برای شما ارسال شد!